Brasiliens regering satsar miljarder mot våldsbrotten

Rio de Janeiro, 070829 (IPS) – Brasiliens president Luiz Inácio Lula da Silva har lanserat ett mångmiljardprogram mot våldsbrottsligheten i elva av landets mest kriminellt belastade stadsdelar.

Programmet Pronasci som lanserades i förra veckan har en budget på motsvarande över 20 miljarder kronor. Enligt president Lula ska projektet bidra till att minska våldet med “statens hårda hand, och med demokratisk övertygelse”. Enligt landets myndigheter är 70 procent av landets unga interner återfallsförbrytare. De flesta kommer från fattiga förhållanden, och många av dem har inte ens gått ut grundskolan. Genom den nya satsningen kommer 160 nya fängelser att byggas, däribland särskilda ungdomsfängelser. Man kommer också att satsa på att förmå de unga brottslingarna att återintegreras i samhället, och uppmuntra fångarna att studera under sin fängelsevistelse. Målsättningen är också att genom satsningen höja polisernas löner och bekämpa korruptionen inom kåren. Dessutom ska en särskild insatsstyrka på 500 poliser bildas, för att kunna sättas in i nödsituationer. I Pronasci ingår sammanlagt 95 olika åtgärder, som enligt justitieminister Tarso Genro syftar till att utöka antalet sociala satsningar. Sociologen Ignacio Cano, vid Rio de Janeiros statliga universitets avdelning för våldsanalys, menar dock att mycket påminner om de satsningar som inleddes redan med den landets förra regering. Det handlar bland annat om en ökad satsning på utbildning och för fler arbetstillfällen för unga människor i de stora städernas slumområden. Cano menar dock att den nya satsningen inriktar sig på den viktigaste målgruppen – personer i åldern mellan 15 och 29 år i landets mest marginaliserade områden. Men han anser att den nya satsningen också har ett annat syfte.

– Regeringen behöver en politisk satsning för att rättfärdiga de hårda tillslag som just nu pågår mot olika kåkstäder, som Rio de Janeiros favelor, säger han. Rubem César Fernandes, ordförande för organisationen Viva Rio, som arbetar mot våld, menar att den nya satsningen är viktig. Detta eftersom den inte bara innebär en tonvikt på fler poliser och fängelser, utan också på brottsförebyggande arbete.

Fernandes påpekar att opinionsundersökningar visar att landets medelklass främst vill se en mer repressiv politik medan de fattiga mer betonar behovet av sociala satsningar.

– Men alla är överens om att båda sakerna behövs. Utmaningen består i att få det att fungera i praktiken, säger han. I genomsnitt mördas varje år 40 000 människor i Brasilien.

Fabiana Frayssinet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *