Kuba: Utrotningshot får FN att utnämna Delfinens år

Havanna, 070613 (IPS) – Delfinernas vänliga leende kan i slutet av det här århundradet vara ett minne blott om man inte gör något åt de hot som finns mot dem. Oron över att de ska utrotas har fått FN:s miljöprogram Unep att utnämna 2007 till Delfinens år.

Nirka López, expert vid Kubas Nationella akvarium, säger att i Kuba, liksom i resten av Karibien, är informationen om delfinens tillstånd och spridning knapphändig, även om man nu studerar hur delfinerna påverkas av turism, fiske och klimatförändringar. – Under de senaste åren har vi arbetat i Kuba för att identifiera och utvärdera de hot som delfinpopulationerna står inför, säger López.

Det nationella akvariet, som grundades 1960, har sedan 1997 studerat flasknosdelfinen i dess naturliga miljö i vattnen kring reven utanför öns nordöstra kust och utanför provinsen Matanzas norra kust. Under det senaste årtiondet har turismen i båda områdena ökat kraftigt, som en del av regeringens strategi för att utveckla turistindustrin sedan den kris som drabbade landet efter Sovjetunionens kollaps, och vars effekter fortfarande märks i Kuba.

– Om turismen utvecklas på rätt sätt, och man tar hänsyn till miljöeffekterna, kan påverkan minimeras, säger López.

Förutom flasknosdelfinen finns i de kubanska vattnen även tygeldelfiner, betseldelfiner och späckhuggare, som är den största medlemmen i delfinfamiljen.

Expansionen av bebyggelse i kustområden på de karibiska öarna, och de ökade mängderna avfall från bostadsområden och industrier som den för med sig kan leda till att de fiskpopulationer som delfinerna lever av kan komma att minska.

Resultatet blir att flera arters livsmiljö försämras, att vattenkvalitén försämras och att det uppstår rubbningar i den ekologiska balansen, vilket påverkar hela näringskedjan, säger López, som påpekar att delfiner, eftersom de befinner sig högst upp i näringskedjan, drabbas av de sammanlagda effekterna av förändringarna.

Uppskattningsvis 300 000 valar, delfiner och tumlare drunknar varje år då de fastnar i fiskenät. Det anses vara den största anledningen till att populationerna blir allt mindre. Flera internationella miljöorganisationer protesterar även mot att delfiner fångas in för att visas upp. De menar att intäkter ofta väger tyngre än att säkra arternas fortlevnad. På Kubas nationella akvarium är huvudattraktionen föreställningar med delfiner och sälar, men Nirka López menar att det är försvarbart.

– Mycket av den kunskap som finns om de här arternas reproduktion, fysiologi samt inlärnings- och kommunikationsförmågor har samlats in från djur i fångenskap. Sådana aspekter är mycket svåra att studera hos vilda djur, säger López.

Patricia Grogg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *