Indien: Motstånd mot gigantiskt kärnkraftsbygge

Koodankulam, 070612 (IPS) – Indiens regering planerar att bygga ett stort kärnkraftverk med ryska reaktorer vid landets sydspets. Men lokalbefolkningen är mycket kritisk till planerna.

Projektet i Koodankulam går ut på att bygga sex reaktorer som var och en har en kapacitet på 1 000 megawatt. Lokalbefolkningen, varav många är fiskare, är dock rädda för att kraftverksbygget ska förstöra deras försörjningsmöjligheter och utgöra ett hot mot deras hälsa. Dessutom kan tusentals människor komma att tvingas bort från sina hem. Indiska myndigheter hoppas att man framåt mitten av detta århundrade ska kunna producera 275 000 megawatt med hjälp av kärnkraft. Det motsvarar mer än dubbelt så mycket energi som produceras totalt i landet för närvarande. Konflikten om projektet i Koodankulam tydliggjordes i förra veckan då det hölls en offentlig utfrågning i samband med en pågående miljökonsekvensanalys för fyra av de föreslagna reaktorerna. Två reaktorer är redan under uppbyggnad, i enlighet med ett avtal som slöts mellan dåvarande Sovjetunionen och Indien 1988.

Utfrågningen hölls av landets energidepartement, och var tänkt att utgöra en viktig del i den process som alltid ingår då projekt med stora miljömässiga konsekvenser planeras. Alla har rätten att uttala sig i samband med dessa utfrågningar, och inte mindre än 2 000 lokalinvånare infann sig och krävde att få uttala sig. Men myndigheterna avbröt utfrågningen efter endast två timmar, utan att låta lokalbefolkningen komma till tals. – Det berodde inte på att motståndarna var våldsamma eller bråkiga. Det verkade snarare vara en beräknad åtgärd för att inte låta människor uttrycka sina åsikter, säger den lokale samhällsvetaren S.P. Udayakumar.

Udayakumar påpekar att den inställda utfrågningen ytterligare retat upp lokalbefolkningen, som sedan tidigare är upprörda att två av reaktorerna redan börjat byggas.

Bygget av dessa reaktorer har kommit till stånd efter att land konfiskerats och har lett till begränsningsregler för fisket. Farhågorna är dessutom stora att miljön i området tagit skada.

Lokalbefolkningen, som är väl medveten om strålningsriskerna, är fast besluten att stoppa projektet. – Folket har inga höga tankar om projektet eftersom de vet att reaktorerna i Koodankulam är ryska, precis som i Tjernobyl, även om modellen är annorlunda säger Udayakumar. Landets myndigheter hävdar däremot att det inte finns några risker med reaktorerna.

Hur det blir med de fyra planerade reaktorerna hänger troligtvis på resultaten i de pågående förhandlingarna om kärnenergi mellan USA och Indien, samt på att projektet godkänns av Nuclear Suppliers Group, NSG, som består av 45 nationer. Om inte NSG godkänner projektet kommer inte reaktorerna att byggas. De två som redan är under uppbyggnad förhandlades fram innan NSG:s regler börjat gälla.

De indiska myndigheterna vill trots detta omedelbart driva igenom projektet. Över 30 000 människor lever inom fem kilometers avstånd från den planerade platsen för de nya reaktorerna. Detta strider mot landets atomenergidepartements egna normer.

Om myndigheterna väljer att strunta i sina egna regler kommer tusentals familjer att tvingas flytta och de riskerar att förlora sitt levebröd som fiskare. – Tanken är för vidrig att ens tänka, säger Manju Menon från miljöorganisationen Kalpvriksh.

Praful Bidwai*

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *