Belgrad, 051028 (IPS) – Länderna på Balkan hoppas att ett nytt energiavtal med EU ska ge en välbehövlig förbättring av strömförsörjningen.
Nu när vintern närmar sig drabbas två miljoner människor i Kosovo av dagliga strömavbrott. Även i Bosnien har miljoner invånare samma problem. Och i Serbien varnar det statliga elbolaget EPS för att långa strömavbrott hotar om konsumtionen inte minskar.
Situationen kommer inte att förbättras den här vintern. Men experterna är ense om att energiavtalet som tecknades med EU tidigare i veckan kommer att leda till förbättringar under de kommande åren.
Nio länder i regionen (Kroatien, Bosnien, Serbien, Montenegro, Makedonien, Albanien, Bulgarien, Rumänien och Kosovo) har skrivit under avtalet, som ska förbättra elförsörjningen för omkring 150 miljoner människor.
EU deklarerade att det var “första gången någonsin som alla dessa stater och territorier har tecknat ett lagligt bindande avtal, en milstolpe i försoningen efter 1990-talets krig.” Avtalet sägs vara utformat med den europeiska kol- och stålunionen, grunden till det som i dag är EU, som förebild. Alla de länder som har ingått avtalet har som målsättning att bli EU-medlemmar.
– Avtalet betyder att vi uppfyller ett av villkoren för att gå med i EU, sa den serbiska energi- och gruvministern Radomir Naumov vid en presskonferens i Belgrad. Efter många år av krig och förödelse, och den svåra övergången till marknadsekonomi i det före detta Jugoslavien, ser många detta som en av de mest lovande händelserna i regionen.
– Det här är ett steg mot en verkligt öppen energimarknad, säger analytikern Misa Brkic.
– Det etablerar regler och standarder som kommer att hindra magnater från att profitera på ett av det viktigaste strategiska områdena. Samtidigt kommer det att göra slut på EPS årtionden långa monopol.
Förra året gav FN:s utvecklingsorgan UNDP ut en rapport som pekade på behovet av hållbar produktion och konsumtion av energi. Många länder i regionen har ungefär 2,5 gånger större energikonsumtion delat på boendeyta än norra Europa. Mer än hälften av befolkningen använder i huvudsak ved och kol för värme och matlagning.
– Vi ligger många år efter nu. Men bättre sent än aldrig. Folk blir medvetna om problemet först när det blir strömavbrott, eller när vintern kommer. Nu borde man lägga ner mycket möda på att förklara vad det innebär att vara medveten om energiförbrukningen. Och det är ett stort steg framåt, säger Misa Brkic.

