Santiago, 050914 (IPS) – Chiles president Ricardo Lagos drog i måndags tillbaka sitt stöd för ett lagförslag som föreslår amnesti till pensionerade militärer som sitter i fängelse för brott begångna under diktaturen.
Enligt förslaget skulle militärer från Pinochets diktatur som suttit tio år i fängelse eller är över 70 år, dömda för brott mot de mänskliga rättigheterna benådas. Förslaget gäller brott begångna efter 1978 och som utförts av lägre befäl eller meniga soldater. Totalt 19 personer skulle för närvarande dra nytta av amnestin. Dessutom behandlas ytterligare 300 stämningar gällade brott mot de mänskliga rättigheterna under diktaturen just nu i landets domstolar.
Utan stöd från presidenten eller från större delen av landets styrande allians väntas förslaget dock inte att antas. President Lagos sa under måndagen att han är emot amnestiförslaget eftersom de militärer det handlar om hade höga positioner redan när kuppen genomfördes 1973. Han har tidigare sagt att tidpunkten för att debattera förslaget är illa vald eftersom Chile står inför en valkampanj.
Lagos ställer inte upp för omval i presidentvalet i december. Hans socialistpartis kandidat är Michelle Bachelet och även hon har uttryckt sitt ogillande inför lagförslaget.
Släktingar till offren för militärdiktaturen säger att de tror att presidenten tar avstånd från lagförslaget på grund av det breda folkliga motståndet det mött.
Dagen före Lagos tillkännagivande var årsdagen för militärkuppen i Chile. Kuppen genomfördes den 11 september 1973. Under årsdagen drabbade demonstranter och polis samman, vilket brukar hända varje årsdag. En dog, 120 greps och 41 poliser skadades. En marsch gick från centrala Santiago till den minnesplats för diktaturens offer som finns på en kyrkogård. Demonstranterna tågade förbi regeringspalatset för att visa sin vördnad för den socialistiske president Allende, som begick självmord i palatset när det bombades av flygvapnet. På kyrkogården drabbade polis samman med en grupp maskerade demonstranter som kastade Molotovcocktails. Men den mest allvarliga händelsen skedde på söndagskvällen i Santiagos slumoråden. Där hade demonstranter spärrat av vägen och polisens insatsstyrkor sattes in. I ett fattigt kvarter i distriktet Peñalolén sköts en 16-åring ihjäl. Hans farfar säger att skotten kom från den militariserade polisen. Chiles inrikesminister Francisco Vidal besökte under måndagen skadade poliser och sa till medierna att minnesdagen i år trots allt varit mindre våldsam än tidigare år.

