Företag tjänar miljarder på vanligt vatten

Brooklin, Kanada, 050314 (IPS) – Fyra företag kontrollerar större delen av den blomstrande försäljningen av vatten på flaska, enligt en rapport av den kanadensiska organisationen Polaris Institute.

Branschen omsätter över 50 miljarder dollar på år. De fyra aktörer som har störst marknadsandelar är Nestlé, Pepsi, Coca-Cola och Danone, enligt rapporten. – Dessa företag skördar stora vinster på vatten som de antingen har fått gratis eller mycket billigt från allmänna vattenledningar, säger Tony Clarke, författare till rapporten. Upp mot 20 procent av USA:s befolkning och 17,5 procent av kanadensarna dricker i dag enbart vatten på flaska, säger Clarke. Enligt branschens egen statstik ökade försäljningen av buteljerat vatten med 40 procent mellan år 2000 och 2003. – Marknadsföringen från företagen som säljer buteljerat vatten spelar på folks rädsla för att kranvattnet ska vara hälsofarligt, säger Clarke.

Och han erkänner att det finns exempel på att folk blivit sjuka och till och med dött av kranvatten men tillägger att förra året drogs 500 000 liter av Coca-Colas vattenmärke Dasani tillbaka från den brittiska marknaden sedan vattnet visat sig innehålla för höga nivåer av en cancerframkallande kemikalie. Dasanis vatten är vanligt ledningsvatten som har filtrerats och behandlats. Clarke säger att eftersom man inte testar buteljerat vatten tillräckligt ofta så finns det risk för att detta inte är en isolerad händelse. Stephen Kay, talesman för internationella föreningen för buteljerat vatten, säger att vattnet testas av lokala hälsomyndigheter och att oberoende årliga inspektioner görs i alla förbundets medlemsländer. – Vi försöker inte avråda konsumenterna från att använda kranvatten. Människor föredrar vatten på flaska eftersom det är bekvämt, säkert och hälsosamt, säger Kay. Han tillägger att vatten på flaska är ett hälsosamt alternativ till söta läskedrycker. Om någon industri ska vara orolig för vattenbranschens framgångar så är det läsktillverkarna, menar han. Men eftersom både Coca-Cola och Pepsi har blivit stora aktörer på vattenmarknaden så är de inte alls oroliga, enligt Polaris Institute. Coca-Cola har själv sagt att företaget tror att vatten på flaska kommer att bli det som företaget säljer mest av inom några år. Många aktivister oroas över att den växande trenden med vatten på flaska kommer att bidra till att inställningen till vatten förändras så att man börjar se vatten som en vara som människor betalar mycket pengar för. Det pågår samtidigt omfattande privatiseringar av vattenresurser i flera delar av världen. Wenonah Hauter, chef för den enskilda organisationen Public Citizens vattenkampanj, säger att motståndet mot privatiserandet av vattenresurser är stort i USA. Mindre än 15 procent av vattenverken i USA är privatägda och de tillhandahåller för det mesta inte dricksvatten, säger Hauter. Hauter anser att försäljningen av vatten på flaska leder till att människor istället för att kräva investeringar i bättre kranvatten slösar bort sina pengar på flaskvatten. Om folk har legitim oro över kranvattnet där de bor är det billigare att köpa hem en liten filtreringsmaskin än att köpa vatten på flaska. De flaskor och burkar som vattnet säljs i utgör dessutom ett miljöproblem. Trots att flaskorna går att återvinna så hamnar merparten bland vanliga sopor eller i naturen.

(*Artikeln har även publicerats i Tierramérica, en specialiserad nyhetstjänst (www.tierramerica.net) som produceras av IPS med stöd från FN:s utvecklingsprogram UNDP och FN:s miljöorgan UNEP.)



IPS/Tierramérica*-Stephen Leahy*

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *