Brasilien: Pelé ingen hit på filmduken

Porto Alegre, 040804 (IPS) – För en fotbollsälskare är det omöjligt att inte imponeras av “Pelé eterno” (Evige Pelé) – en dokumentär om den bäste brasilianske fotbollsspelaren genom tiderna. Men trots att Brasiliens befolkning utgörs av 180 miljoner fotbollsfans har filmen inte lyckats locka på långa vägar lika många besökare som filmproducenterna hade hoppats.

I Pelé eterno visas fler än 300 mål, tekniska finesser, och triumf efter triumf – samt några missade chanser.

En månad efter att den först gick upp på de brasilianska biograferna har dock inte dokumentären ens lyckats locka 300 000 filmbesökare. Filmen gick ut i hela 150 kopior, vilket är ett extremt stort antal för en dokumentär – men också en siffra som låg helt i linje med producenternas förväntningar. Det låga antalet besökare de första dagarna var en besvikelse för den rutinerade regissören Aníbal Massaini. Och frustrationen växte sig än starkare när antalet biobesökare fortsatte att sjunka, vilket fick flera biografer att upphöra med visningarna. I förra veckan visades dokumentären bara på en av biograferna i storstaden Porto Alegre, som har mer än en miljon invånare, och då enbart som eftermiddagsfilm. Flera försök har gjorts för att förklara den uteblivna succén för den drygt två timmar långa filmen. En är att kvinnor inte vill se fotboll på bio, en annan att landets ungdomar inte är lika intresserade av Pelé som deras föräldrar, och en tredje att den äldre generationen sällan går på bio. Samtidigt är Pelé eterno den mest fullständiga dokumentationen av fotbollsspelarens karriär hittills. Många bilder som aldrig tidigare visats i landet finns med här. Man har till och med återskapat vissa av Pelés mästerverk på planen – som aldrig filmades i verkligheten – genom digitala återgivningar eller simulationer utförda av skådespelare.

Regissören Massaini var tvungen att klippa hårt i sitt material för att begränsa längden till strax över två timmar, och materialet kommer även att användas för att producera en DVD- och tv-serie på minst fyra avsnitt. Producenterna hoppas samtidigt att man på det sättet ska kunna få tillbaka de motsvarande dryga 13 miljoner kronor som filmen kostade att göra.

Filmen återberättar Pelés karriär från barndomen till slutet av hans karriär – då han genom att spela för det amerikanska laget Cosmos mellan 1975 och 1977 bidrog till att göra fotbollen populär även i USA.

Här finns bevisen till varför Pelé betraktades som en trollkarl och till och med halvgud på fotbollsplanen. Redan som 16-åring lyckades han göra 36 mål i delstaten Sao Paulos serie. Säsongen därpå slog han nytt rekord – denna gång genom att göra 58 mål på 38 matcher. – Det är en njutning att få se så många mål, hans underbara spel och rörelse, säger den 21-årige studenten Guilherme Zingano till IPS, samtidigt som han beklagar sig över dagens fotboll som är för “stängd och hårdmarkerad” – och där de bästa brasilianska spelarna flyttar till Europa för att kunna tjäna mer pengar.

Pelé vägrade lämna Santos, den enda klubb han spelade för under åren 1956 till 1974.

Mario Osava

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *