EU uppmanas öka ansträngningar för de som söker skydd

Rom, 170206 (IPS) – Antalet dödsfall på Medelhavet översteg 5 000 förra året, den högsta siffran någonsin, enligt FN:s flyktingorgan UNHCR. Europas ledare måste vidta kraftfulla åtgärder för att ta itu med förlusten av liv på Medelhavet och de svåra förhållandena för migranter och flyktingar i Libyen, uppger UNHCR och Internationella organisationen för migration, IOM.

“För att bättre skydda flyktingar och migranter, behöver vi ett starkt EU som är engagerat utanför unionens gränser för att skydda, bistå och hjälpa till att finna lösningar för människor i nöd,” skriver de två organisationerna.

Enligt UNHCR och IOM handlar det både om att rädda liv till havs och på land, stärka rättssäkerheten och bekämpa kriminella nätverk.

Uppmaningarna kom i samband med fredagens informella möte i Maltas huvudstad Valletta för EU:s stats- och regeringschefer.

Organisationerna uppmanade också till att gå ifrån systemet med att automatiskt placera människor i förvar i Libyen. UNHCR och IOM lyfter fram de omänskliga förhållanden flyktingar och migranter utsätts för i landet.

“I stället bör det finnas öppna mottagningscenter som erbjuder ett säkert och anständigt mottagande, även för barn och de som fallit offer för människohandel,” skriver organisationerna.

De framhåller också att stöd behövs för att registrera nyanlända, behandla asylansökningar och erbjuda möjlighet till säker vidarebosättning.

“Säkerhetsrestriktioner fortsätter att förhindra våra möjligheter att bistå med livräddande hjälp och grundläggande service till de mest utsatta. Att humanitära organisationer får tillträde måste förbli en prioritet. Med tanke på den nuvarande situationen är det inte lämpligt att betrakta Libyen som ett säkert tredjeland eller att genomföra behandlingar av asylansökningar i Nordafrika” skriver UNHCR och IOM.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *