Sri Lanka: 4,5 miljarder biståndsdollar i potten

Tokyo, 030610 (IPS) – Vid en konferens i Tokyo på tisdagen lovade bidragsgivare 4,5 miljarder amerikanska dollar för återuppbyggnaden av Sri Lanka. Men innan pengarna kommer folket till godo måste fredssamtalen återupptas.

Mötet var en framgång när det gällde löften om bistånd, men den stora frågan är om de löftena kan bidra till att få igång förhandlingarna mellan Sri Lankas regering och rebellrörelsen LTTE. LTTE – Tamil Eelams befrielsetigrar – slutade delta i fredssamtalen i april, sedan organisationen inte inbjudits till en liknande biståndskonferens som hölls i Washington.

LTTE menar också att återuppbyggnaden av landets krigshärjade delar går alltför långsamt.

Och trots uppmaningar höll LTTE:s ledning fast vid sitt beslut att bojkotta konferensen i Tokyo.

– Vi ska hitta innovativa sätt att se efter alla människor i vårt land. Vi kommer att arbeta för utvecklingen av landets norra och östra delar (de tamildominerade områden som drabbats hårdast av kriget) tillsammans med LTTE, sa den lankesiske premiärministern Ranil Wickremesinghe.

Yasushi Akashi, talesman för den japanska regeringen, säger att konferensen innebär ett incitament för alla sidor att gå vidare och återuppta samtalen.

– Vi har skapat de materiella förutsättningarna för att inleda arbetet. Allt beror nu på det lankesiska folkets ansträngningar, säger Akashi.

Mer än 65 000 människor har dödats, och 800 000 har tvingats lämna sina hem i inbördeskriget, som har pågått sedan 1983.

Vapenvila har rått i landet i mer än ett år, och fredssamtalen inleddes i september förra året.

Suvendrini Kakuchi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *