FN: s generalsekreterare uppmanar Israel att stoppa ockupationen

New York, 020313 (IPS) – Dödssiffrorna i Mellanöstern fortsätter att stiga. Igår bröt FN:s generalsekreterare Kofi Annan ny politisk mark när han uppmanade Israel att stoppa den illegala ockupationen av de territorier Israel har ockuperat sedan sexdagarskriget 1967.

– Omfattningen av slakten är skräckinjagande, sa Annan igår till FN:s säkerhetsråd. Över 180 palestinier och Israeler har dödats de senaste tio dagarna – Till israelerna säger jag; ni har rätten att leva i fred och säkerhet inom internationellt erkända gränser. Men ni måste stoppa den illegala ockupationen, sa Annan.

Enligt FN:s talesman Fred Eckhard är detta första gången som Annan har använt termen öillegal ockupationö. Han tillägger att detta är den värsta krisen i området på tio år och att det kan ha föranlett skärpningen av tonen.

Marwan Jilani, den palestinska delegationens biträdande observatör i FN, säger att Annan bara har citerat kända fakta. Det finns över 24 resolutioner från FN:s säkerhetsråd som refererar till Israel som en öockupationsmaktö, säger han.

Jilani säger att Annans uttalande kan ha till syfte att bryta säkerhetsrådets tystnad vad gäller det upptrappade våldet i Israel och de ockuperade områdena. Han anklagar USA, som är ett av de länder som har vetorätt i säkerhetsrådet, för att hindra säkerhetsrådet från att agera.

Israel har sedan kriget 1967 ockuperat Västbanken, Gaza, delar av Jerusalem samt Golanhöjderna. Ockupationen har fortsatt trots att över ett dussin resolutioner från FN:s säkerhetsråd har uppmanat landet att dra sig tillbaka.

Den nuvarande krisen i området inleddes i september år 2000. Sedan dess har omkring 1 200 palestinier och 350 israeler dödats.

Kofi Annan sa igår att han är ödjupt oroadö över att Israel använder tunga vapen i civila områden på de ockuperade territorierna.

– Storskaliga militära operationer i jakten på palestinska militanta û där attackhelikoptrar, stridsvagnar och F-16-plan används û har genomförts i civila områden och flyktingläger i Västbanken och Gaza, vilket har orsakat storskaliga förluster av liv, säger Annan.

Annan sa till säkerhetsrådet att Internationella rödakorskommittén och andra humanitära organisationer har rapporterat att den israeliska militären i allt högre grad inte respekterar deras rätt att ta hand om, och evakuera, sårade.

Förra veckan dödades en FN-medarbetare i en amulans som tillhörde FN-organet UNRWA och som var tydligt skyltad.

Annan riktade också en uppmaning till palestinierna att stoppa våldet.

– Till palestinierna säger jag; ni har rätten till en stat inom internationellt erkända gränser. Men ni måste sluta med alla terrordåd och självmordsbombare, sa Annan.

Annan sa att det fredsinitiativ som nyligen lades fram av den saudiske kronprinsen Abdullah var en bra vision för fred i Mellanöstern som väl stämde överens med FN:s resolutioner nummer 242 och 338.

FN:s säkerhetsråd antog dessa båda resolutioner efter sexdagarskriget. De kräver att Israel drar sig tillbaka från de ockuperade områdena och de kräver samtidigt att alla länder erkänner Israels rätt att existera som stat.

Det saudiska fredinitiativet föreslår att alla arabstater erkänner Israel i utbyte mot att Israel helt drar sig tillbaka från de ockuperade områdena.

Thalif Deen

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *