London, 030110 (IPS) – Brittiska politiker vill inte att det engelska cricketlandslaget ställer upp i bortamatchen mot Zimbabwe i februari. Samtidigt menar politikerna att det är upp till landets cricketförbund att själva besluta i frågan.
Cricketmatchen är laddad såväl politiskt som sportsligt. Den brittiska regeringen har varit ledande i kampanjen mot Zimbabwes president Robert Mugabe och dennes omdiskuterade jordreformer. Cricketförbundet, ECB, riskerar samtidigt att förlora miljontals kronor i intäkter – samt två avgörande poäng i världsmästerskapen – om man vägrar resa till Zimbabwe.
ECB meddelade att man skulle överväga att avstå matchen i Zimbabwe den 13 februari om staten gick in och kompenserade för de uteblivna intäkterna.
Efter ett möte på torsdagen sa dock den brittiske sportministern Tessa Jowell att man inte kommer att ge någon sådan kompensation.
Troligtvis kommer därför ECB nästa vecka besluta att England ska att resa till Zimbabwe för att spela matchen som planerat.
Landets premiärminister vill dock helst att matchen ställs in.
– Vi har gjort klart för cricketförbundet att vi anser att det vore fel att resa, sa Tony Blair på onsdagen.
Samtidigt menar Blair att beslutet måste tas av cricketförbundet själva.
ECB har påpekat att fler än 400 brittiska företag bedriver verksamhet i Zimbabwe, och att dessa inte blivit ombedda att lämna landet. Man påpekar också att idrottare från Zimbabwe förra året deltog i Samväldesspelen, som hölls i Storbritannien.
Av de sex länder som har cricketmatcher inplanerade i Zimbabwe har vare sig Indien, Pakistan, Namibia eller Nederländerna uttryckt några invändningar.
Endast regeringen i Australien har följt det brittiska exemplet och uttryckt missnöje.

