990330 (IPS) – Trots stora skillnader i synen på mänskligarättigheter, står det klart att EU har ambitiösa mål för ettnära och långtgående samarbete med Asien.
Ett sådant samarbete skulle, enligt Tysklands utrikesminister, Joschka Fischer, på sikt leda till bildandet av “ett stabilt globalt finans- och valutasystem” och etablerandet av en “euro- asiatisk frihandelszon”.
Fischer var värd vid ett möte i Berlin i måndags mellan utrikesministrar från 15 EU-länder och tio Asiatiska länder: Brunei, Kina, Indonesien, Japan, Malaysia, Filippinerna, Singapore, Sydkorea, Thailand och Vietnam.
Natos flygattacker mot Jugoslavien låg som en skugga över mötesdeltagarna, eftersom både Ryssland och Kina motsatt sig dem. Båda är permanenta medlemmar i FN:s säkerhetsråd. Samtidigt ingår både Frankrike och Storbritannien i den USA-allians som är aktiv i bombningarna. Dessa länder ingår också som fasta medlemmar i säkerhetsrådet. Även Tyskland, Italien och Spanien ingår i den grupp som utför bombningarna.
Mötet i Bonn var ett så kallat Asien-Europa-möte, ASEM. Det första hölls i Bangkok 1996 mellan statschefer och regeringschefer från tio asiatiska och 15 europeiska länder. Med var också EU- kommissionen, och syftet var att befrämja en politisk dialog, stärka det ekonomiska samarbetet och samordna en rad andra verksamheter.
Fischer betonade att det utvidgade EU, tillsammans med Östasien, utgör halva jordens befolkning och över hälften av den globala ekonomins omsättning.
– Vi ämnar inte stänga någon ute, i synnerhet inte USA, som många misstänker. Vi ska inte heller skapa någon motvikt till USA. Vi ska lägga grunden till ett öppet partnerskap, som inte bara kommer att gagna våra två regioner, utan också bidra till att lösa problem som hela mänskligheten står inför, sa utrikesministern.
Åsikterna gick dock isär i flera frågor. EU insisterade till exempel på att Burma inte skulle få delta vid mötet mellan utrikesministrarna för EU och Asean på grund av Burmas behandling av oppositionsledaren Aung San Suu Kyi. Denna vädjan avvisades av ASEM-deltagare från Asean. Mötet, som skulle ha hållits på tisdag, ställdes därför in. Suu Kyis make Aris avled i lördags på ett sjukhus i London på sin 53-årsdag. Han tilläts inte besöka sin fru, mottagare av Nobels fredspris, i Burma.
Den tyske utrikesministern sa att den viktigaste slutsatsen man kan dra av Asienkrisen är att ett bra ledarskap är viktigt och ska baseras på mänskliga rättigheter, fördelad makt, en fungerande rättsapparat, konstitutionell demokrati och bra miljöpolitik.
Han sa att de asiatiska länder med en stark demokratisk grund inte drabbades i samma utsträckning som de andra länderna. Dessutom tog de sig ur krisen betydligt fortare.
– När vi västerlänningar betonar vikten av mänskliga rättigheter har det inget med västerländsk inblandning och arrogans att göra, sa Fischer.
Bedömare anser att detta möte “ASEM 3” visade att länderna närmar sig varandra i frågor som rör ekonomi och säkerhetspolitik, men att diskussionen fortsätter kring frågor som terrorism, narkotika, IT och miljö. Fischer betonade vikten av att alla länder kan samarbeta vad gäller hotet från kärnvapenförsedda stater, och nämnde Indien i sammanhanget.
Tre ASEM-medlemmar har kärnvapen – Storbritannien, Frankrike och Kina.
(990330)
.

