Burmas reformer omfattar inte internflyktingarna

Bangkok, 120327 (IPS) – Regimen i Burma blockerar hjälpinsatser till tusentals internflyktingar som är i ett desperat behov av mat, mediciner och härbärgen. Det skriver människorättsorganisationen Human Rights Watch i en ny rapport.

Tusentals personer tillhörande minoritetsfolket kachin har tvingats på flykt undan striderna mellan regeringsarmén och rebellrörelsen Kachins Befrielsearmé, KIA. Under den hårda vintern har flyktingarna levt i de läger som finns spridda i norra Burma, men nu kommer ett nytt hot i form av de stormar och hårda monsunregn som från och med april väntas dra in i bergsregionerna längs gränsen mot Kina.

I detta område, som kontrolleras av KIA, lever 45 000 bybor i enkla hyddor av bambu. Ytterligare 20 000 personer som tvingades på flykt undan striderna i juni förra året, befinner sig på regeringskontrollerat område i orterna Myitkyina, huvudstaden i den resursrika delstaten Kachin, samt i Bhamo.

Uppskattningsvis 10 000 människor har enligt HRW tagit sig över gränsen till Kina där de lever som inofficiella flyktingar under mycket svåra förhållanden i läger i djungeln.

-Det är viktigt att alla offer för konflikten får hjälp innan monsunperioden inleds. Läget är mycket allvarligt, säger Barbara Manzi, chef för FN:s kontor för humanitära frågor, OCHA, i Rangoon.

Enligt henne kommer stormarna att slita sönder de presenningar som flyktingarna byggt tält av, och den kraftiga nederbörden försvåra möjligheterna att nå fram med hjälpinsatser på de smala vägarna.

Den stora frågan är dock om Burmas regering under president Thein Sein kommer att tillåta hjälpinsatser ledda av FN till de tusentals internflyktingar som befinner sig på rebellkontrollerat område.

HRW skriver i sin nya rapport att myndigheternas ovilja att godkänna humanitära hjälpinsatser på rebellkontrollerat område har lett till att vissa organisationer har valt att inte begära tillstånd för att bedriva verksamhet där. Detta av oro för att en sådan begäran skulle kunna resultera i repressalier från myndigheterna mot godkända verksamheter som organisationerna bedriver i andra delar av landet.

Trots de reformer som genomdrivits i Burma på senare tid visar en rapport från OCHA som presenterades i början av mars att det är fortsatt svårt att nå fram till de nödställda internflyktingarna i landets avlägsna delar.

Mathew Smith, en av författarna till HRW:s nya rapport, menar att det inte råder någon tvekan om att regimen förhindrar hjälpsändningar.

-De har förvägrat konvojer med hjälpsändningar från FN att nå fram till internflyktingar i områden som kontrolleras av KIA, säger han till IPS.

Den humanitära kris som nu hotar underminerar enligt Smith bilden av president Thein Sein som en reformsinnad person.

-Beslutet att förhindra att bistånd skickas in till delstaten Kachin är ett politiskt beslut som fattats i huvudstaden, säger han.

Sedan augusti förra året har Burma gått från att vara en internationell paria till att i dag vara ett land karakteriserat av snabba förändringar, och kanske på väg bort från 50 år av militärstyre.

President Thein Sein sägs ligga bakom förändringarna, som bland annat resulterat i en minskad kontroll över medierna, frigivningar av politiska fångar, och en möjlighet för politiska dissidenter att bedriva öppet kampanjarbete inför det fyllnadsval som ska hållas den 1 april.

När det gäller de övergrepp som begåtts i delstaten Kachin har presidentens anhängare hävdat att han inte haft möjlighet att kontrollera landets mäktiga armé, och dess militära kampanjer mot rebellrörelsen i Kachin.

Men enligt James Lum Dau, som företräder KIA:s politiska gren, har politiken i delstaten avslöjat presidenten.

-Hans politik med en förvägran att erbjuda humanitär hjälp har avslöjats och skapar stort lidande. Flyktingar, mödrar och barn, tvingas äta mindre och dela det de har.

De strider som bröt ut i juni förra året innebar att ett tidigare fredsavtal mellan rebellerna och armén upphörde.

-Det var de burmesiska trupperna som inledde striderna i juni. De bröt mot vapenvilan och trodde att de skulle kunna krossa oss inom några veckor. Men vi kommer inte att ge upp, säger Lum Dau.

Marwaan Macan-Markar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *