Kapverdisk morna på nästa kulturarvslista

Paris, 191206 (IPS): Morna – melankolisk traditionell musiken från Kap Verde – föreslås tas upp på Unescos lista över immateriella kulturarv när kommittén i nästa vecka håller möte i Colombia.

Musikstilen har blivit världskänd genom artister som Cesária Évora som dog 2011. Varje år läggs ett antal nya kulturarv till på listan och i år är det 41 kulturarv som föreslås. Bland annat bysantiska sånger från Cypern, timkat: det ortodoxa firande av trettondagen i Etiopien, kunskap och traditioner kring dadelpalmer från flera länder i Mellanöstern och Nordafrika samt irländskt harpspel.

Inför kommitténs möte har dock inte nomineringarna varit det som omtalats mest utan frågan om den belgiska karnevalen i Aalst ska strykas från listan efter beskyllningar om att den gett uttryck för rasism och antisemitism.

Under karnevalen i mars paraderades stereotypa figurer föreställande judar som bland andra EU-kommissionen skarpt kritiserade. Nu slipper ledamöterna i kommittén att ta ställning i frågan för i veckan gick stadens borgmästare ut och sa att man självmant hoppar av. Karnevalen i Aalst utnämndes till kulturarv 2010 och redan tre år senare började Unesco få in klagomål.

Listans syfte är att verka för upprätthållandet av och kunskapsspridande om kulturella uttryck och seder.

A. D. McKenzie