Illegala pengaöverföringar kostar Indien över hundra miljarder om året

New Delhi, 101203 (IPS) – Varje år för indiska politiker, tjänstemän och affärsmän illegalt ut över motsvarande 130 miljarder kronor till utländska skatteparadis, enligt en ny rapport. Andra bedömare menar att siffran i verkligheten kan vara betydligt högre.

Enligt en ny rapport från Global Financial Integrity, GFI, fördes över 870 miljarder kronor ut illegalt från Indien mellan åren 2000 och 2008.

GFI är en avdelning inom den Washingtonbaserade organisationen Centre for International Policy som granskar illegala pengaöverföringar som främst är kopplade till korruption, mutor, kriminalitet och skatteflykt. I sin nya rapport påpekar GFI att de pengar som försvinner ut ur Indien i stället hade kunnat användas till att betala av på landets stora statsskuld, men även räckt till en stor satsning på fattigdomsbekämpning och ekonomisk utveckling.

Men trots att de summor som GFI räknat fram är gigantiska så utgör de bara en liten del av alla de obeskattade pengar som finns i omlopp i landet, enligt professor Kamal Nayan Kabra, som är en av landets ledande experter på området.

Kamal Nayan Kabra påpekar att i takt med att Indiens ekonomi har liberaliserats så har det blivit allt lättare att föra ut obeskattade pengar till utländska skatteparadis. Sedan de marknadsliberala reformerna började genomföras i landet 1991 så har bland annat de tidigare restriktionerna för resor hävts – vilket bland annat har gjort det möjligt för människor att rent fysiskt bära med sig stora summor utomlands i samband med resor.

Enligt Kabra har det även blivit enklare att föra ut pengar som kommer från mutor och andra oegentligheter till konton i skatteparadis.

Enligt GFI:s rapport är Indiens svarta ekonomi minst lika stor som den formella, och det är den delen av ekonomin som driver på de illegala pengatransaktionerna.

GFI:s ordförande Raymond W. Baker skriver i rapporten att avregleringen och liberaliseringen av den indiska ekonomin har lett till ett allt snabbare utflöde av illegala pengar.

Den undersökande reportern Vineet Narain, vars avslöjanden om ekonomiska oegentligheter lett till att flera ministrar blivit åtalade, säger att de illegala pengatransaktionerna blivit så inarbetade i systemet att det kommer att bli mycket svårt att bli av med fenomenet. Detta oavsett alla de fromma löften som politikerna kommer med i valtider.

Narain menar att de siffror som GFI redovisar över hur mycket pengar som runnit ur landet ända sedan självständigheten 1947 är “grava underskattningar”.

I samband med parlamentsvalet förra året hävdade Lal Krishna Advani, ledare för oppositionspartiet BJP, att det fanns “trovärdiga uppskattningar” som gjorde gällande att indiska medborgare kunde ha motsvarande över 1,4 biljoner dollar (motsvarande svindlande 10 000 miljarder kronor) undanstoppade i olika skatteparadis.

Advani, som själv stått åtalad för illegala pengatransaktioner, lovade samtidigt att spåra upp pengarna och få dem återförda till landet. BJP förlorade dock valet, som vanns av en allians ledda av Kongresspartiet och dess premiärminister Manmohan Singh.

Enligt Vineet Narain var dock valutgången betydelselös för denna fråga.

-Det spelar ingen roll hur det går i valen eller vem som sitter vid makten eftersom den politiska klassen saknar verkligt uppsåt att stoppa blödningen.

Narain menar att om de illegala pengatransaktionerna skulle störas så skulle detta bland annat slå hårt mot de politiska partiernas finansiering.

Däremot menar Narain att BJP:s utspel om de stora summor som har förts utomlands hade en positiv effekt.

-Det drog uppmärksamhet till ett allvarlig problem för detta fattiga land som har så många rika medborgare. Indien kan förlora pengar i snabbare takt i dag än vi gjorde under kolonialstyret, säger Narain.

Ranjit Devraj

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *