Tokyo, 060131 (IPS) – Fiskefångsterna i Japan har minskat de senaste åren. Nu har myndigheterna kopplat det till stora förluster av sjögräs och alger, vilket delvis beror på höjda vattentemperaturer. Japaner är storkonsumenter av fisk, skaldjur och alger.
– Det är ingen överdrift att säga att Japan står inför en kritisk situation. Sjögräset utgör föda för många marina arter, säger Tomohiro Takase, chef för fiskeridepartementet i Hachijojima. Ön Hachijojima ligger cirka 500 kilometer söder om Tokyo. Myndigheterna där har upptäckt att bland annat fångsterna av den ätliga snäckan halotis har minskat kraftigt. Försäljning av delikatessen är en viktig inkomst för öns fiskare.
Takase säger att undersökningar har visat att sjögräset har försvunnit i hög grad runt ön. Forskarna håller just nu på att utreda orsaken och ta fram tänkbara åtgärder. Bland de orsaker man hittills hittat är de stigande vattentemperaturerna, säger Takase. En annan teori som utreds är att kustnära utveckling har orsakat utsläpp av gifter som kan vara en orsak till algdöden. I delar av Japan pågår försök med att tillföra vattnet järn som ska uppmuntra tillväxten av alger och sjögräs. Liknande försök har gjorts i Nya Zeeland. Andra forskare vill att man för att öka tillväxten gör sig av med sjöborrar och andra varelser som äter alger. Enligt Japans fiskeridepartement har mellan 6 000 och 10 000 hektar sjögräs försvunnit de senaste tio åren. Professor Yoshiaki Masuda, som tidigare forskade vid Kagoshima-universitetet och som nu arbetar på den enskilda organisationen “Bygg en skog i havet”, säger att hans forskning visar att temperaturen i havet i vissa kustnära områden har ökat med två till tre grader. Masuda driver idag ett projekt i Nagasaki i södra Japan där man planterar sjögräs och alger. – Projektet är långsiktigt, men detta är det enda sättet att rädda Japans marina liv, säger han. Masudas organisation samarbetar med lokala fiskare. En av medlemmarna är Hirohisa Saito, som kallar sig “miljömedveten medborgare”. Han är kritisk till regeringen som han menar har struntat i att göra något åt problemet och istället uppmuntrat import av billiga utländska alger.

