Kenya: Ökade påtryckningar mot barnarbete

Nairobi, 050404 (IPS) – Kenyas regering meddelade nyligen att alla former av barnarbete ska vara avskaffat inom 15 år. Efter det har påtryckningarna på regeringen om gratis grundskola för alla landets barn ökat.

Den sista mars tillkännagav regeringen att alla former av barnarbete i landet ska ha avskaffats fram till 2020. För att nå dit ska man tillämpa den särskilda lag om barn som infördes 2001 striktare.

– Jag vill varna för att regeringen kommer att genomföra lagen med kraft, och snabbt åtala dem som bryter mot den, meddelade Nancy Kirui, minister vid arbetsdepartementet efter att en demonstration mot barnarbete genomförts i huvudstaden Nairobi. Demonstrationen hölls i samband med lanseringen av ett projekt finansierat av Internationella arbetsorganisationen ILO. Syftet med projektet är att förmå regeringen att genomdriva ILO:s konvention 182, och lägga fram en tidsram för när barnarbetet ska ha upphört. Konventionen antogs 1999 och innebär att medlemsstaterna ska förbjuda och motarbeta de värsta formerna av barnarbete – exempelvis inom sexindustrin och inom vissa jordbrukssektorer och fiskerinäringen. Enligt ILO finns det 246 miljoner barnarbetare i världen, varav 48 miljoner i Afrika söder om Sahara. I Kenya arbetar 1,9 miljoner barn mellan fem och 17 år, enligt landets centrala statistikinstitut. ILO menar att landets myndigheter förutom att genomdriva barnlagen även bör införa en obligatorisk gratis skola, så att barn istället för att arbeta får gå i skolan. – En lag skulle bidra till att genomdriva detta, säger Joyce Waituti, koordinator för ILO i Kenya. 2003 genomfördes en reform som ledde till gratis utbildning för 1,3 miljoner barn i landet. Men fortfarande går närmare 1,5 miljoner barn inte i skolan, enligt en rapport från Unicef som kom förra året. Waituti menar att en annan viktig fråga som måste åtgärdas är att se till att familjerna har mat för dagen. – Om det inte finns någon mat i hemmet kommer inte barnet att gå till skolan. Vi måste betrakta fri utbildning inte bara som utdelning av böcker, utan det måste också handla om livsmedelsfrågor, säger hon. Enligt officiell statistik lever ungefär 56 procent av Kenyas invånare under fattigdomsgränsen på mindre än motsvarande en dollar om dagen. Fattigdomen i landet har förvärrats av aidsepidemin, som även lett till att många barn blivit föräldralösa. Vissa barn har på grund av sjukdomen blivit ansvariga för sina mindre syskon och har därigenom inte något annat val än att arbeta.

Joyce Mulama

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *