Blantyre, 040323 (IPS) – Arbetet med att koppla samman elnäten i Malawi och Moçambique är kantat av förseningar, överskridna tidsplaner och problem. Nu har slutdatumet flyttats fram till 2005, men politikerna utesluter inte att även den tidsplanen kommer att tvingas justeras.
Projektet går bland annat ut på att installera högspänningsledningar de 22 milen mellan kraftstationen Matambo i nordvästra Moçambique till Phalula, som ligger sex mil norr om Malawis kommersiella centrum Blantyre. Målsättningen är att få ett slut på de ständiga elavbrotten i Malawi, som beror på miljöförstöringen längs floden Shire – vars vattenkraftverk är landets viktigaste energikälla. Elavbrotten i Malawi är inte bara en olägenhet utan dessutom, vilket underströks i en rapport som släpptes i januari, ett problem för landets kapitalflöde. I rapporten, som bland annat skrivits av Malawis centralbank, sägs att elproblemen är en av de främsta orsakerna till de senaste årens sjunkande utländska investeringar.
Det är en åsikt som delas av näringslivsexperter.
– Alla förlorar på den nuvarande situationen. Företagen får dras med extrakostnader för generatorer, lägre vinster och investeringar, säger Jason Agar, från National Action Group, ett forum för näringslivet, staten och biståndsgivare. Även landets elbolag förlorar intäkter, och staten skatteintäkter, menar Agar.
Men att det uppenbart finns stora behov av pålitliga elleveranser har inte fått politikerna att kunna forcera problemen med det planerade elnätet.
Efter genomförandet av en rad studier säger sig Malawi nu vara redo att rekrytera ett företag som kan konstruera nätverket från grannlandet. Politiker i Moçambique arbetar dock fortfarande med att se över de möjliga miljöeffekter dragningarna av ledningarna kan föra med sig. Lameck Mchembe, projektchef för Malawis elbolag ESCOM, menar att förseningarna beror på att förhandlingarna dragit ut på tiden. Men han menar också att det beror på att de biståndsgivande länderna varit ovilliga att bidra till projektkostnaderna, som ligger runt motsvarande 154 miljoner dollar.
Hittills har Världsbanken utlovat ett lån på 84 miljoner dollar för projektkostnaderna i Malawi. De båda länderna har dessutom vänt sig till Södra Afrikas utvecklingsbank DBSA. Enligt bankens programchef Mwafonjo Muwila planerar man att delfinansiera projektet.
Förhoppningen är att projektet mellan Malawi och Moçambique längre fram ska bli en del av ett större nätverk där eldistributionen även länkas samman med Angola, Botswana, Kenya, Namibia, Sydafrika, Tanzania, Zambia och Zimbabwe.

