Belgrad, 040317 (IPS) – Sex män som anklagas för massakern på 192 kroatiska krigsfångar 1991 ställdes inför rätta i Belgrad i förra veckan.
Det är första gången som krigsbrott begångna under Jugoslaviens inbördeskrig tas upp i en rättegång i Serbien. Mer än 200 000 människor, varav de flesta icke-serber, dog under krigen.
– Det här är en historisk rättegång, och en stor utmaning för den serbiska rättvisan, säger Bruno Vekaric, talesman för åklagarsidan.
– Det kommer inte att finnas något politiskt inflytande i det här fallet. Rättvisan ska bara hantera brott och straff, och inte ta hänsyn till offrens nationalitet.
Rättegången i Belgrad gäller en av de första kända massakrerna under Kroatiens krig för självständighet.
Enligt åklagaren har de åtalade avrättat krigsfångar och civila. Åtalet beskriver i detalj händelserna den 20 och 21 november 1991 vid grisfarmen Ovcara i närheten av Vukovar, cirka 15 mil nordväst om Belgrad.
Mer än 200 kroater fördes bort från ett sjukhus i Vukovar under de två dagarna, sedan den jugoslaviska armén tillsammans med serbisk milis intagit staden. De flesta av dem var kroatiska soldater som hade lagt ned sina vapen och tagit skydd i sjukhuset, enligt åklagarsidan.
Bland dem som fördes bort fanns två kvinnor, en 16-årig pojke och en kroatisk journalist. Samtliga fördes till Ovcara och sköts ihjäl. Deras kroppar begravdes i gravar som hade grävts i förväg.
– Rättegången är av extremt stor betydelse för serberna, eftersom det är hög tid att komma till rätta med de krigsbrott som begåtts i deras nations namn, säger Natasa Kandic, som leder HLC, den ledande organisationen i Serbien när det gäller krigsförbrytelser i det före detta Jugoslavien.
Under krigen som pågick mellan 1991 och 1995 trodde de flesta serber på regimens propaganda som sa att serberna i Kroatien och Bosnien enbart försvarade nationens intressen. De fick veta att den jugoslaviska armén, som stod under Belgrads kontroll, och den serbiska milisen bara hjälpte serber i Kroatien och Bosnien att försvara sig.
Den FN-grundade krigsförbrytartribunalen för före detta Jugoslavien beskrevs i den officiella propagandan som en del av en konspiration mot serberna. Tribunalen inrättades 1993, när förbrytelser mot icke-serber uppdagades. Den dåvarande presidenten Slobodan Milosevics propaganda utmålade tribunalen som en institution som hade skapats för att ställa alla serber inför rätta.
Förändringen på regeringsnivå kom sedan Milosevic avsatts i oktober 2000. De nya makthavarna grep Milosevic och lämnade ut honom till tribunalen i juni 2001, där han står åtalad för krigsbrott och folkmord.
Men trots regimskiftet tror många serber fortfarande på det som de fick veta under Milosevic, och det är relativt få som tror på att krigsförbrytelser begicks mot icke-serber.
– Ovcara-fallet är viktigt, inte bara för att vanliga människor ska förstå vad som pågick. Individer ska straffas för sina brott, så att resten av serberna kan göra sig av med de vanföreställningar som Milosevic försökte inpränta i dem. Dessutom visar rättegången att FN och krigsförbrytartribunalen litar på Serbien nu, säger Kandic.

