Ännu en exilirakier på väg tillbaka

London, 040119 (IPS) – Sonen till en före detta irakisk premiärminister är på väg tillbaka till Irak.

Saad Saleh Jabr, vars far Saleh Jabr var premiärminister 1947-48, kommer att återvända till Irak efter 35 år i exil i USA och Storbritannien.

Jabr är en i en rad exilirakier som har återvänt till Irak i hopp om att deras goda kontakter med USA:s och Storbritanniens regeringar ska kunna ge dem en maktposition i det nya styret. Jabr har arbetat som mellanhand åt västerländska företag i arabvärlden. Hans hopp om inflytande bygger dels på hans ursprung och dels på de veckoutgivna nyhetstidningar som han har producerat sedan 1984.

Hans första oppositionella tidning Al Tayar lanserades i London 1984, och den följdes sedan av tidningen Free Iraq, 1992.

– Varje oppositionsledare i Irak känner till tidningarna, säger Jabr.

Han berättar att han vid två tillfällen haft kontakter med amerikanska representanter för att diskutera kupplaner mot Saddam Hussein. Försöken misslyckades dock.

Hans parti – Fria irakiska rådet – kommer nu att bli ett av omkring 120 politiska partier i Irak efter Saddam. Men Jabr säger att hans syfte är att ena partierna, och han menar att man borde upphöra med all politisk aktivitet under fem år för att ägna alla krafter åt att återuppbygga landet.

– Mitt främsta mål är att få alla att gå samman. Jag vill säga till alla att vad tusan ska den här sekterismen leda till. Jag är en shejk, men jag är en liberal shejk, säger Jabr.

Sanjay Suri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *