Irak: Saddam var bättre för kvinnorna

London, 030403 (IPS) – Kvinnors rättigheter respekterades mer under Iraks forne diktator Saddam Husseins tid än i dag, visar en omfattande undersökning som en irakisk kvinnoorganisation genomfört.

– Under diktaturen var kvinnors grundläggande rättigheter inskrivna i konstitutionen, säger Houzan Mahmoud från Organisation för kvinnors frihet i Irak, som genomfört undersökningen. Gruppen är en systerorganisation till den internationella kvinnorättsorganisationen Madre.

– Kvinnor kunde tidigare åtminstone gå till jobbet eller skolan och gifta sig eller skilja sig i civildomstolar. För tillfället har kvinnor inga rättigheter alls, de har trängts tillbaka in i hörnen i sina hus.

Iraks nya konstitution, som författats under USA:s överinsyn, menar Houzan Mahmoud är “väldigt bakåtsträvande och kvinnofientlig”.

– De har infört islamisk sharialagstiftning och enligt den ska kvinnor betraktas som andra klassens medborgare utan makt över sina egna liv. Kvinnopolitiska frågor finns inte på agendan hos något av våra politiska partier, som handplockats av den amerikanska administrationen och installerats i det så kallade parlamentet. Kvinnoförtrycket har institutionaliserats, säger hon.

Kvinnoorganisationen Madre kräver en FN-ledd, fredsbevarande insatsstyrka till Irak och ett omedelbart stopp för USA:s nu treåriga ockupation. Närvaron av ockupationsstyrkorna fördjupar krisen i landet menar Madre, och kvinnor och deras familjer är i akut behov av säkerhet och tillgång till grundläggande service så att deras mänskliga rättigheter respekteras. – Våltäkter, bortföranden, våld som fängelsevakter utsätter fängslade för samt mord av kvinnor är mycket vanligt. Bristen på säkerhet för kvinnor är en huvudfråga för samhället men ingen, vare sig ockupationsstyrkorna eller marionettregimens lokala polis, gör något åt saken, säger Houzan Mahmoud och fortsätter: – Kvinnornas situation ser lite bättre ut i irakiska Kurdistan, som inte varit i Ba’ath-regimens händer sedan 1991 och därför inte attackerades av USA år 2003. Men inte heller där är attityden gentemot kvinnor progressiv.

Förutom farorna som den politiska situationen medför förekommer fortfarande så kallade hedersmord, och de kurdiska myndigheterna gör inte nog för att få dem att upphöra, menar Houzan Mahmoud.

Kvinnor utgör 60 procent av den irakiska befolkningen, men har inte längre inflytande över något politiskt område, enligt Mahmoud. Flertalet av de få kvinnor som sitter på beslutsfattande poster kommer från reaktionära högerpartier.

– Den militära ockupationen måste få ett slut och vi måste få en fungerande regering. Ockupationen har orsakat kaos, förstört det irakiska samhället och medfört att kvinnor knappt kan gå ut av rädsla för att bli attackerade, kidnappade eller få sina ansikten förstörda av syra som kastas på dem. Våra rättigheter måste erkännas i konstitutionen. Vi måste behandlas som likvärdiga människor, säger Mahmoud.

Sanjay Suri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *