Tobaksindustrin påverkar schweizisk lagstiftning

010118 (IPS) – Schweiz har västra Europas lägsta tobaksskatt. Tobakstillverkarna Philip Morris och BAT, British American Tobacco, som dominerar den schweiziska marknaden har enligt en WHO-rapport under de senaste decennierna framgångsrikt utövat påtryckning på lagstiftnings och policyarbetet kring tobak.

De lagar som reglerar produktion, annonsering och försäljning har ringa påverkan på landets tobaksindustri.

Det finns inget skydd, vare sig på arbetsplatser eller offentliga platser, som skyddar icke-rökarna från passiv rökning.

WHO försöker göra en råskiss till en konvention där de 191 medlemsländerna förbinder sig att via lagstiftning försöka begränsa tobakskonsumtionen.

Som en del av denna kampanj har FN beställt studien kring tobaksindustrins försök att påverka hälsovårdsmyndigheterna, gjord av läkarna Chung-Yol Lee och Stanton A. Glantz, från School of Medicine vid universitetet i San Francisco.

En slutsats man kan dra är att tobaksindustrin satsat tusentals dollar på att undergräva en epidemiologisk studie om sambandet mellan passiv rökning och lungcancer.

WHO-studien går igenom situationen i land efter land, med början i Schweiz.

En allians mellan tobaksindustrin, reklambyråer och medier, gjorde att de folkomröstningar som hölls 1979 och 1993 inte ledde till ett förväntat förbud för tobaks- och alkoholreklam.

Tobaksbolagen håller tät kontakt med schweiziska ämbetsmän och politiker och organiserar regelbundna informella möten partiledare och parlamentariker.

Genom dessa kontakter får tobaksindustrin information om politikernas planer, så att de kan påverka beslutsfattandet, fastslår rapporten.

Mer än 10 000 människor i Schweiz dör årligen i tobaksrelaterade sjukdomar. Det är en sjättedel av dödsfallen i landet, som har drygt sju miljoner innevånare.

WHO uppskattar att fyra miljoner människor varje år dör av tobaksrelaterade orsaker. År 2030 kommer siffran att vara 10 miljoner om rökvanorna i u-länderna fortsätter att öka i samma takt som nu.

De schweiziska hälsovårdsmyndigheterna har uttalat sitt stöd för slutsatserna i rapporten.

(010118)

.

Gustavo Capdevila

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *