Premiärministern avgår – regeringsskifte i Rwanda

000229 (IPS) – En ny rwandisk regering kommer att utsesinom några dagar. Det blir följden av premiärminister PierreCelestin Rwigemas beslut att avgå. Han anser sig inte längre kunnautföra sitt arbete sedan han under en längre tid motarbetats avkrafter inom nationalförsamlingen. Han anger också medias attackermot honom som ett skäl till avgången.

– Jag går av egen fri vilja, jag förtjänar en paus, sa Rwigema till pressen i måndags då han tillkännagav beslutet.

Den rwandiska grundlagen säger att hela regeringen måste avgå om premiärministern gör det. Men landets president, Pasteur Bizimungu, har meddelat att ministrarna ska sitta kvar på sina poster tills en ny regeringschef utses.

Enligt avtalet från Arusha 1993, alltså före folkmordet i Rwanda, måste Rwigema ersättas med någon från det hutu-dominerade partiet Democratic Republican Movement, MDR, där Rwigema fortfarande är ordförande.

Rwigema blev premiärminister i augusti 1995 sedan den tidigare premiärministern tvingats i exil, strax efter folkmordet. Rwigema var tidigare skolminister.

Rwigema betraktades som en perifer, snarare än en central, kraft inom regeringen, och det sista året dominerades av skandaler och anklagelser. Han fick ofta inställa sig för förhör i parlamentet. De senaste veckorna eskalerade anklagelserna mot premiärministern, och han påstods systematiskt utnyttja sin position.

Den senaste skandalen handlar om ett giftigt miljöutsläpp i utkanten av huvudstaden Kigali. Parlamentet granskar hur och varför hundratals ton med växtgifter från EU grävdes ned 1995. EU uppges ha betalat cirka åtta miljoner kronor för att bli av med avfallet.

Förra året kopplades premiärministern ihop med det årets värsta skandal, Schoolgate. Pengar från Världsbanken till grundskoleutbildning försvann. En anti-korruptionskommission tillsattes av parlamentet för att ta reda på vart pengarna tagit vägen. Rwigema anklagades för att ha förskingrat pengarna.

Rwigema har också fått hård kritik för sitt sätt att hantera ordförandeskapet i MDR. Han sa själv att han var en moderat reformvänlig hutu, som ville göra sig av med partiets konservativa hutufraktion, som varit involverade i “hutumakt”-rörelsen i samband med folkmordet 1994.

Rwigemas egna roll i folkmordet är också omdiskuterad. Rättsväsendet bekräftar att det finns dokument om premiärministern i deras arkiv, men har hittills vägrat ge ytterligare detaljer.

(000229)

.

Chris Simpson

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *