Clinton lanserar nytt biståndsprogram med hälsa som högsta prioritet prioritet

000128 (IPS) – USA

Förslaget, som först måste godkännas av kongressen, innebär att 8,6 miljarder kronor kommer att komma läkemedelsföretagen till godo i form av sänkta skatter om de hjälper till att utveckla de efterfrågade vaccinen.

Enligt förslaget ger den amerikanska regeringen en dollar till läkemedelsföretagen för varje dollar de spenderar på framtagandet av vaccin. Företagens insatser måste godkännas av oberoende icke- statliga hälsoorganisationer.

– USA måste hjälpa fler länder att bli kvitt dessa sjukdomar. Jag ber näringslivet och våra anförvanter runt om i världen att hjälpa oss att klara denna uppgift. Tillsammans kan vi rädda miljoner människors liv, sa Clinton i sitt sista tal till nationen som USA:s president igår kväll.

FN:s världshälsoorganisation, WHO, säger att utvecklandet av vacciner mot vanliga sjukdomar är det bästa sättet att stoppa spridningen av hiv/aids, tuberkulos och malaria.

Hittills har världens stora läkemedelsföretag inte haft några vinstintressen i utvecklandet av sådana vaccin, eftersom majoriteten av de sjuka är fattiga i fattiga länder. De har inte velat spendera de hundratals miljoner som krävs för att utveckla och massproducera vaccinen.

(000128)

.

Jim Lobe

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *