Indien: Storstrejk prövar nya regeringen

991022 (IPS) – En landsomfattande strejk mot höjt dieselpris blir en av de första utmaningarna för den nya koalitionsregeringen i Indien.

Ordföranden för Hela Indiens motortransportkongress, AIMTC, O.P. Aggarwal, säger att de flesta av landets 2,8 miljoner lastbilar kommer att stå still tills prishöjningen dragits tillbaka.

Regeringen har valt en hård konfrontationlinje och beordrat delstatsregeringarna att åberopa Lagen om nödvändig samhällsservice, ESMA, som ger utrymme för att stoppa de strejkande med hjälp av tvång så att transporter av nödvändiga varor kan utföras.

Men många av delstatsregeringarna, även de som kontrolleras av partier som ingår i regeringsalliansen, har istället opponerat sig mot prishöjningen och ännu inte åberopat lagen.

De lastbilar som fraktar vatten, mjölk och tidningar tillåts att köra av facket. Ordföranden Aggarwal kallar regeringens hårda linje för “olycklig” och påpekar att en strejkdag kostar landet mer än regeringssubvetionerna för ett helt år.

Den ekonomiskt hårt ansträngda indiska regeringen betalar varje år 980 miljoner kronor i subventioner för diesel. Diesel används inte bara inom åkerinäringen i Indien utan också i pumpar och traktorer på landsbygden.

Regeringen har beslutat om en prishöjning av diesel med 35 procent, vilket många frukar kommer att påverka priset på alla varor som transporteras. Och redan nu har halv-privata Delhi Transport Corporation, DTC, svarat på dieselprishöjningen med att höja priset för passagerarbiljetter med 100 procent.

Regeringen motiverar prishöjningen med höjda globala priser. Vänsterpartierna i parlamentet är kritiska och säger att höjningen kommer att resultera i att medborgarnas levnadskostnad ökar och ha negativ effekt på industrin och jordbruket.

Ekonomer har länge förespråkat mer realistiska priser på diesel. Men tidigare regeringar har fruktat just åkerinäringens och jordbrukets respons. Det låga dieselpriset har lett till att de flesta biltillverkare säljer dieseldrivna personbilar som aldrig förr vilket möter starka protester från miljögrupper. Miljögrupperna anser att det är vansinne att rika privatbilister drar nytta av subventionerna.

Hittills har regeringen inte backat gällande höjningen men transportfacket verkar vinna i opinionen och enligt Aggarwa har deras strejk nu stöd av kongresspartiet och flera av medlemmarna i regeringsalliansen.

(991022)

.

Ranjit Dev Raj

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *