Mexico, 27.05.02 (IPS) – Ankara kuivuus on jo ajanut meksikolaiset maanviljelijät epätoivoon, mutta tilannetta pahentaa entisestään Yhdysvaltain toukokuinen päätös omien maataloustukiensa korottamisesta. Meksikon köyhimmistä ihmisistä 75 prosenttia asuu maaseudulla.
Kuivuus koettelee seitsemäätoista Meksikon 31 osavaltiosta. Sateiden puute on tärvellyt tänä vuonna 4,2 miljoonan hehtaarin viljelykset, mikä on lähes kolmannes koko tuotantoalasta, kertoo Meksikon pienviljelijöiden liitto (CNC).
Sen mukaan lähes 800 000 talonpoikaa on jo ajautunut konkurssiin kuivuuden vuoksi.
Meksikolaisten ahdinkoa ei ainakaan helpota laki, jonka Yhdysvaltain presidentti George W. Bush allekirjoitti toukokuun puolivälissä. Se kasvattaa maataloustukia luvaten tuottajille reilut 200 miljardia euroa seuraavien kymmenen vuoden kuluessa.
Meksikon maataloustuotannon on tähänkin asti ollut vaikea pärjätä kilpailussa Yhdysvaltoja vastaan, mutta nyt se on yksikertaisesti mahdotonta, CNC:n johtoa edustava Eladio Marcos kiteyttää.
Yhdysvaltain päätöstä on arvosteltu jyrkästi Meksikossa. Kirvelyä pahentaa se, että maat aloittivat vain kuukautta aiemmin neuvottelut maataloustuotteiden tullien poistamisesta ensi vuonna. Neuvotteluja käydään Pohjois-Amerikan vapaakauppasopimuksen (Nafta) pohjalta. Naftan kolmas jäsen on Kanada.
Yhdysvaltain maatalousministeriön mukaan maa kävi kauppaa maataloustuotteilla Meksikon kanssa viime vuonna noin 14 miljardin euron arvosta.
Vuonna 1994 solmittu Nafta-sopimus edellyttää, että Meksikon ja Yhdysvaltain on luovuttava likimain kaikista maatalousalan tuontitulleistaan vuonna 2003. Tukiaisista sopimus ei kuitenkaan puhu tässä yhteydessä mitään.
Meksikon valtio tukee omia viljelijöitään noin 3,2 miljardilla eurolla vuodessa. Meksikon työvoimasta toimii 26 prosenttia maataloudessa, ja ala on maan huonoimmin palkattu.
Yhdysvaltain työvoimasta alle kolme prosenttia saa elantonsa maataloudesta. Alalle on nyt luvassa Meksikoon verrattuna yli kuusinkertaiset tukiaiset vuodessa.
Latinalaisen Amerikan ja Karibian maiden taloudellinen yhteistyöjärjestö (Sela) on varoittanut, että Yhdysvaltain tukipäätös rajoittaa kansainvälisen kaupan kasvua tänä vuonna ja uhkaa ajaa USA:n kauppariitoihin Euroopan unionin ja Latinalaisen Amerikan maiden kanssa. Maailmankauppa väheni jyrkästi jo viime vuonna.
Sela muistuttaa, että Latinalaisen Amerikan ja Karibian alueen maiden viennistä 63 prosenttia on maataloustuotteita, joista 36 prosenttia menee Yhdysvaltoihin.
Meksikon talousministeri Ernesto Derbez on eniten huolissaan siitä, että Meksikon kilpailukyky Yhdysvaltain maatalousmarkkinoilla heikkenee. "Ratkaisu ei kuitenkaan ole meidän tukiaistemme kasvattaminen, vaan Yhdysvaltain on luovuttava omistaan", hän sanoo.
Meksikon pienviljelijöiden järjestö vaatii maan hallitusta ja parlamenttia ottamaan uudelleen harkittaviksi Naftan maatalouskauppaa koskevat pykälät. CNC syytää Yhdysvaltoja epäreilusta kilpailusta.
Meksikon taloudellisen tutkimuksen ja opetuksen keskus on havainnut, että kymmenen viime vuoden aikana maataloudesta elantonsa saava väestö on kutistunut kymmenisen prosenttia. Lisäksi maatalouden palkat ovat noin 30 prosenttia alemmat kuin muilla aloilla, esimerkiksi rakennusteollisuudessa.
Viljelty pinta-ala kutistui Meksikossa Naftan voimaantulon jälkeen yli kymmenellä miljoonalla hehtaarilla. Samalla 15 miljoonaa talonpoikaa, enimmäkseen nuoria miehiä, hylkäsi maaseudun ja muutti Yhdysvaltain kaupunkeihin, Meksikon autonomisen yliopiston taloustutkija José Luis Calva kertoo.
Meksikon maatalousministeriön mukaan 60 prosenttia maan tilanomistajista on yli 50-vuotiaita. Joka toisella heistä on vähintään yksi perheenjäsen ulkomailla.
Meksiko vie maataloustuotteita – etupäässä Yhdysvaltoihin – joten tuotanto ei riitä kotimaan tarpeisiin. Sadan miljoonan asukkaan maa joutuu vuosittain tuomaan 5,4 miljardin euron edestä ruokaa, pääasiassa pohjoisesta naapurimaastaan.
Useimpien maataloustuotteiden hinnat ovat olleet alamäessä 1990-luvun puolivälistä lähtien. Asiantuntijat eivät lupaa tilanteeseen pikaista muutosta, sillä Meksikolla on runsaat ruokavarastot.
(Inter Press Service)

