Hanoi, 19.03.97 (IPS) – Monet yksityiset pienyrittäjät kiertävät Vietnamissa verotusta sillä, että he eivät hanki lainkaan toimilupaa. Maan hallitus on nyt päättänyt panna veronkierron aisoihin uhkaamalla lopettaa luvattomien yritysten toiminnan.
Vietnamin kauppaministeriön markkinavalvontaosaston johtaja Nguyen Ba Lam valittaa kuitenkin, että yritysten rekisteröinti etenee liian hitaasti.
Kampanjan ensimmäisen vaiheen piti suunnitelmien mukaan olla ohi jo helmikuun lopulla. Käytännössä rekisteröinnin edellyttämiä kaavakkeitakaan ei ollut vielä jaettu maan suurimmassa taloudellisen toiminnan keskuksessa Ho Tshi Minhin kaupungissa eikä Haiphongin satamakaupungissa tai monien uusien maakuntien alueella.
Sosialistisen Vietnamin johto aloitti viime vuosikymmenellä talouden avaamisen markkinaystävälliseen suuntaan, minkä seurauksena maahan syntyi runsaasti pieniä ja keskisuuria yksityisyrityksiä.
Pääministeri Vo Van Kiet ilmoitti viime syyskuussa uudesta määräyksestä, joka edellyttää kaikkien yritysten virallista rekisteröimistä. Säädös tuli voimaan tammikuun alussa, mutta sen virallista tekstiä ei ollut julkistettu vielä maaliskuun puolivälissäkään.
Viranomaisten mukaan säädöksen tarkoitus on lopettaa yrittäjien luvaton toiminta, joka horjuttaa markkinoiden vakautta. Veroista vapaat yrittäjät kun voivat myydä tuotteitaan alle markkinahintojen.
Vietnamin hallituksen virallisena linjana on rohkaista pienyrittäjyyttä "sosialistisen suuntauksen" puitteissa. Samalla halutaan laajentaa veropohjaa. Ulkomaisten arvioiden mukaan Vietnamin valtion kassavaje nousee 12 prosenttiin bruttokansantuotteesta.
YK:n teollistamisjärjestön Unidon asiantuntijat pelkäävät, että Vietnamin vaatimus kaikkien yritysten rekisteröimisestä voi estää uusien pienyritysten perustamisen.
Unidon mukaan Vietnamin pk-sektorin yrityksillä on muutenkin tarpeeksi vaikeuksia: luotot ovat kiven takana, tekniikka on vanhanaikaista, johtamistaidoissa on puutteita eikä ulkomaisten markkinoiden mahdollisuuksia tunneta.
Hallituksen mielestä rekisteröinti ei kuitenkaan aiheuta yrityksille ongelmia. Tavoitteena on virallistaa arviolta 1,9 miljoonaa pienkauppiasta sekä noin 15 000 yksityisyritystä ja osuuskuntaa. Suunnitelman mukaan kaikkien Vietnamin yksityisyrittäjien piti anoa toimilupaa tammikuun loppuun mennessä.
Lupien jakamisen oli määrä alkaa 1. helmikuuta ja loppua kesäkuuhun mennessä.
Aikataulu on kuitenkin pettänyt pahemman kerran, ja epäilijät uskovat, ettei toimilupien jakaminen tuo järjestystä Vietnamin talouden kaoottiselle yksityissektorille. Jotkut jopa arvelevat, että uudistukset vain lisäävät vilpin mahdollisuuksia.
Pääkaupungista tulevasta painostuksesta huolimatta Vietnamin maakuntien viranomaiset ovat haluttomia paljastamaan yksityisen yritteliäisyyden todellista laajuutta alueellaan. Syynä on pelko, että alueen verokertymän tavoite asetetaan nykyistä korkeammalle, selittää Nguyen Ba Lam.
Hänen mukaansa yrityksillä on tapana ilmoittaa tulonsa "järjettömän alhaisiksi", ja monet ihmiset kertovat ansaitsevansa alle minimipalkan välttääkseen verotusta.
Yritysten rekisteröintiä hidastaa myös valtion rahapula. Valtiovarainministeriö ilmoitti alkuvuodesta, että siltä ei liikene varoja hankkeeseen, vaan maakuntahallinnon on etsittävä rahat itse. (Inter Press Service)

