YK, New York, 24.09.97 (IPS) – Kaksi vuotta sitten Pekingissä pidetty naisten asemaa käsitellyt maailmankokous on tuottanut tulosta. Kokoukseen osallistuneista 187 maasta 110 on laatinut toimintasuunnitelman siitä, miten naisten elämää kohennetaan.
Lisäksi 21 valtiota on päässyt luonnosasteelle toimintaohjelman valmistelussa, ilmenee Naisten ympäristö- ja kehitysjärjestön (Wedo) selvityksestä. Se perustuu eri puolilla maailmaa toimivien kansainvälisten kansalaisjärjestöjen arvioihin, miten naisten asiat edistyvät kussakin maassa.
"Namibian luonnostelema tasa-arvopolitiikka on äärimmäisen edistyksellistä. Jos hallitus pystyy pitämään lupauksensa, meillä ei ole mitään valittamista", kansalaisjärjestöt raportoivat.
Myös Britannian uusi työväenpuolueen hallitus saa kiitosta tasa-arvolinjastaan.
Kaikkialla ei kuitenkaan mene yhtä hyvin: "Bulgarialla on eräänlainen toimintasuunnitelma, mutta siinä ei puhuta mitään aikatauluista tai sen toteuttamiseen tarvittavista varoista."
Viidesosa selvityksen kattamista maista ei järjestöjen mukaan ole muuttanut tasa-arvopolitiikkaansa Pekingin kokouksen jälkeen. Neljässä maassa – Argentiinassa, Itävallassa, Nicaraguassa ja Sudanissa – naisten aseman koetaan menneen takapakkia viime vuosina.
Monet raportointiin osallistuneet järjestöt valittavat sitä, että maailman talouden globalisaatio ja kiristyvä kilpailu asettavat uusia uhkia sukupuolten tasa-arvolle ja vaikeuttavat valtioiden mahdollisuuksia parantaa naisten asemaa. (Inter Press Service)

