: TANSANIA Satoja naisia on murhattu noitina

Dar es Salaam, 10.07.00 (IPS) – Tansanian luoteisosissa murhattiin viime vuonna yli 500 iäkästä naista, joita oli epäilty noituudesta. Ihmisoikeusjärjestöt ovat järkyttyneitä tiedosta, ja viranomaiset on saatu pohtimaan keinoja naisten mielivaltaisten lynkkausten lopettamiseksi.

Suurin osa murhista tapahtui Shinyangan, Taboran ja Mwanzan alueella. Paikallisen poliisin edustaja Ignas Mtana kertoo surmatöiden noudattavan aina sama kaavaa. Tappajat murtautuvat uhrin taloon yöllä, marssivat suoraan makuuhuoneeseen ja murhaavat vanhuksen. Aseena käytetään yleensä pangaksi kutsuttua terävä ä veistä.

He eivät yleensä vahingoita muita talon asukkaita eivätkä kajoa tavaroihin. Jopa surma-ase jätetään yleensä paikalle, Mtana kertoo.

Murha tapahtuu tavallisesti pian sen jälkeen, kun joku murhakohteen sukulainen on kuollut. Mtanan mukaan kuolleen omaiset menevät usein selvänäkijän luo saadakseen selville kuolinsyyn, ja tämä syyttää noituutta.

Shinyangalainen sosiologi Joseph Mihangwa kertoo, että seudun valtaväestönä olevat sukumat uskovat, että nuori ihminen ei voikaan kuolla muusta syystä kuin noituuden vuoksi. Ja yhtenä noidan tuntomerkkinä pidetään silmien verestystä.

Punasilmäisyys taas on tyypillistä kaikille naisille, jotka valmistavat ruokaa puuliesillä sisätiloissa. He hengittävät myrkyllistä bentsopyreeniä määrän, joka vastaa 20 tupakan savua. Siellä, missä on pula polttopuusta, käytetään lehmän lantaa polttoaineena, ja palaessaan epäpuhdas polttoaine muodostaa sisäilmaan saasteita, jotka myös saavat silmät verestämään, t asa- arvoneuvoja Rose Mgema selittää.

Tansanian pääkaupungissa Dar es Salaamissa toimii naisten oikeusapukeskus. Sen lakimies Alex Mgongolwa sanoo, että maan laki kieltää noituuden ja määrittelee eräitä tekoja noituuden harjoittamiseksi. Niihin kuuluu esimerkiksi öinen hiippailu alastomana toisen ihmisen asunnon liepeillä.

Luoteis-Tansaniassa surmattuja satoja naisia ei ole syytetty oikeudessa noituudesta, vaan joku perinneparantaja on osoittanut heidät lynkattaviksi, Mgongolwa muistuttaa.

Tutkija Mihangwan mukaan vanhojen naisten barbaarinen surmaaminen jatkuu Tansaniassa, kunnes ihmisten asenteet noituuteen muuttuvat, ja vanhusten arvo yhteiskunnalle tunnustetaan.

Hän sanoo, että ihmiset panevat kuolemantapaukset noituuden tiliin pakanauskonnon, koulutuksen puutteen ja kehnon terveydenhuollon vuoksi. Samoista syistä ihmiset joutuvat turvautumaan perinneparantajiin, jotka usein kertovat heille sen, mitä he haluavat kuulla.

Mihangwa laati tänä keväänä Shinyangan alueella selvitykse n, joka paljasti, että seudun yli 2,4 miljoonan asukkaan käytössä on vain 261 neuvolaa ja 21 terveyskeskusta.

Puhdas juomavesi on turvattu vain neljäsosalle alueen asukkaista, ja vain noin puolet kouluikäisistä lapsista saa opetusta.

Mwanzan apulaispoliisipäällikkö Caroli Rajabu valittaa, että "noitamurhien" tekijät jäävät tuomitsematta todisteiden puutteen vuoksi. Hän kertoo, että murhaajat palkataan usein muualta, eivätkä kyläläiset uskalla paljastaa heidän henkilöllisyyttä än poliisille.

Rajabun mukaan poliisi on vuodesta 1990 lähtien pidättänyt 215 "noitamurhista" epäiltyä, mutta yhtäkään ei ole pystytty tuomitsemaan.

Turvattomuus ajaa vanhoja naisia pakosalle kodeistaan. "Noitamurhia" äänekkäästi vastustanut Tansanian tiedotusvälinei den naisliitto on laskenut, että pelkästään Shinyangan alueella vaeltelee satakunta vanhaa naista, joilla ei ole paikkaa, johon päänsä kallistaa.

Yksi heistä on Kwangu Ndilla, joka vältti kuoleman täpäräs ti, mutta menetti toisen kätensä ja sai pahoja puukonviiltoja "noitavainossa". "Miten minä selviän yksikätisenä", hän ihmettelee.

Miehestään eronnut 60-vuotias Anna Zengo joutui myös mieron tielle sen jälkeen, kun kotikylän turvamiehet häätivät hänet pois noituudesta epäiltynä.

Mwanzan maaherra Steven Mashishanga varoitti äskettäin, että elleivät murhat lopu, niin kylien päälliköitä aletaan pidättä ä.

Myös Tansanian presidentti Benjamin Mkapa ja hänen hallituksensa ovat luvanneet toimia "noitamurhien" lopettamiseksi. Sisäministeri John Mgejan mukaan hallitus suunnittelee siviilipukuisten poliisien lähettämistä murha-alueille tutkimaan tilannetta. (Inter Press Service) .

Uncategorized

Ananilea Nkyan