Lusaka, 29.04.02 (IPS) – Times of Zambia -lehdessä hiljattain julkaistussa ilmoituksessa uhataan haastaa oikeuteen henkilöt, jotka kaupittelevat tiettyjä savukemerkkejä ilman British American Tobacco -yhtymän Sambian osaston kirjallista lupaa.
Tupakkatehtaan ilmoitus on vain yksi esimerkki keinoista, joihin sambialaiset tuottajat ovat turvautuneet padotakseen naapurimaasta Zimbabwesta tulevien halpojen tuotteiden vyöryä. Naapurukset uhkaavat joutua kauppasotaan, jonka taustalla ovat Zimbabwen nykyiset poliittiset ongelmat.
Zimbabwen presidentin Robert Mugaben ja hänen hallituksensa joutuminen kansainväliseen epäsuosioon on tyrehdyttänyt investointien ja kehitysavun virrat ja ajanut maan ennen näkemättömään talousahdinkoon. Zimbabwen työttömyysaste on 60 prosenttia, ja inflaatio laukkaa 116 prosentissa.
Neljättä vuotta jatkuvan laman seurauksena Zimbabwen rahan arvo on romahtanut. Mustassa pörssissä se vastaa enää seitsemättä osaa virallisesta kurssista.
Monet "epävirallisen talouden" piirissä toimivat sambialaiset pikkukauppiaat ovat haistaneet markkinaraon. He hankkivat dollareita ja ostavat zimbabwelaisia tuotteita hinnoilla, jotka alittavat kotimaiset tuotantokustannukset.
Tulokset näkyvät Sambian pääkaupungin Lusakan kaduilla. Halvat zimbabwelaiset savukkeet ja oluet ovat syrjäyttäneet kotimaisten valmisteet kauppojen hyllyillä ja kadunvarsien myyntikojuissa.
Sambian talouden tärkeät vaikuttajaryhmät, kuten maataloustuottajat ja teollisuus, ovat jo pitkään usuttaneet maansa hallitusta rajoittamaan tuontia Zimbabwesta ja myös Etelä-Afrikasta.
Presidentti Levy Mwanawasan johtama Sambian tuore hallitus näyttääkin edeltäjiään halukkaammalta tarttumaan toimeen halpatuonnin torjumiseksi.
Hallitus on toteuttanut huomattavan verouudistuksen, jolla alennetaan kotimaisten maatalous- ja teollisuustuottajien kustannuksia. Hallitus esitti dieselin valmisteveron alentamista 60 prosentista 45 prosenttiin, mutta lopulta parlamentti pudotti sen yksin tein 30 prosenttiin.
Hallitus alensi myös yritysten veroasteen 35:stä 25 prosenttiin ja sähköveron seitsemästä viiteen prosenttiin.
Nyt Sambia suunnittelee tuontikieltoa joukolle zimbabwelaisia tuotteita. Itäisen ja eteläisen Afrikan yhteismarkkina-alue (Comesa) on tosin varoittanut, että päätös rikkoisi alueellisen vapaakauppa-alueen sääntöjä.
Sambian kauppa- ja teollisuuskamari (Zacci) kannattaa halpatuonnin kieltämistä, mutta varoittaa samalla protektionismista protektionismin vuoksi.
Zaccin puheenjohtaja Abel Mkandawire sanoo järjestön toivovan, että hallitus pyrkii kaikin keinoin parantamaan kotimaisten valmisteiden kilpailukykyä. Tuotantokustannusten alentaminen edelleen olisi Zaccille mieleen.
Yli 300 miljoonan asukkaan vapaakauppa-alueeksi tähtäävä Comesa on kuitenkin eri mieltä. Se on kehottanut Sambian hallitusta pidättymään yksipuolisista toimista ainakin siihen asti, kun järjestön ministerineuvosto kokoontuu ja pohtii asiaa toukokuun jälkipuoliskolla.
Comesan tiedottaja Mweuisi Karako ei kerro, pitääkö järjestö Sambian huolia oikeutettuina. "Emme kommentoi kaupan laittomuuksiin liittyviä kysymyksiä ennen kuin Comesalle on toimitettu lainmukaiset asiapaperit", hän kuittaa.
(Inter Press Service)

