INTIA: Hitlerin ihailu nostaa päätään

Delhi, 04.09.06 (IPS) – Hitler's Cross (Hitlerin risti) -kahvilan avaaminen Mumbaissa elokuussa herätti närkästystä, mutta natsijohtajalla ja -aatteella on muutakin jalansijaa Intiassa.

Entisen Bombayn uudessa osassa eli Navi Mumbaissa avatun Hitler's Crossin kyltissä oli o-kirjaimen sisällä hakaristi ja ikkunassa komeili Adolf Hitler.

Ensimmäisinä protestoivat kaupungin juutalaiset, joiden yhteisö on kutistunut muutamaan tuhanteen huippuaikojen 40 000:sta. Myös Israelin konsulaatti ilmaisi vastalauseensa kahvila-ravintolan nimestä ja rekvisiitasta.

Soraääniin yhtyivät monet intialaiset osavaltiohallituksen ministeriä Ganesh Naikia myöten. Hän katsoi, että "Hitlerin kaltaisen kauhean miehen" nimen käyttö sotii intialaista kulttuuria vastaan.

Ravintolan omistajat Satish ja Puneet Sabhlok suostuivat poistamaan Hitlerin kuvan ja myönsivät lopulta, että kahvilan nimikin on sopimaton.

He kuitenkin muistuttivat, että Intiassa on rekisteröity 12 muuta Hitlerin nimeä käyttävää yritystä, joista viisi toimii Mumbaissa.

Pääkaupungissa Delhissä toimiva ravintolaketju A Slice of Italy myy suklaakakkua nimellä One for the Hitler. Leivonnaista koristaa pilakuva Hitleristä, ja ravintolan edustajan mukaan kakkupohja kostutetaan Finlandia-votkalla.

Politiikan tutkija Rajeev Bhargavaa ilmiö arveluttaa, koska henkilön nimen ottaminen kaupalliseen käyttöön viittaa yleensä siihen, että kyseistä henkilöä arvostetaan.

Hitler ei muutenkaan ole Intiassa kaikkien epäsuosiossa. Häntä ihailee esimerkiksi salaseuramainen hindujärjestö Rashtriya Swayansevak Sangh. Se kuuluu maata vuosina 1998-2004 johtaneen hindunationalistisen Bhratiya Janata -puolueen taustavoimiin.

Delhin huippuoppilaitoksena tunnetun St Stephen's Collegen rehtori Anil Wilson kertoo, että pääsykokeiden viime kierrokselle päässeistä peräti 60 prosenttia ilmoittaa sankarikseen Hitlerin. Perusteluna on se, että tämä kohensi nöyryytetyn Saksan itsetuntoa.

(Inter Press Service)

Praful Bidwai