Washington, 10.10.05 (IPS) – Jos Irakin kansanäänestys 15. lokakuuta toteutetaan rehellisesti, se saattaa hylätä ehdotetun perustuslain. Vaalivilppi voisi estää tappion, ja sitä kurdien kerrotaan kokeilleen jo tammikuun vaaleissa.
Perustuslakiluonnos hyväksytään, jos sitä kannattaa enemmistö Irakin äänestäjistä, ja jos kaksi kolmasosaa äänestäjistä ei kolmessa tai useammassa maakunnassa hylkää sitä.
Perustuslakia vastustavat sunnit voivat periaatteessa saada kaksi kolmasosaa taakseen kolmessa maakunnassa, Anbarissa, Salahuddinissa ja Ninivessä. Perustuslain hylkääminen merkitsisi Irakille jälleen uutta poliittista kriisiä.
Perustuslakia kannattaville kurdeille saattaa syntyä houkutus vaalivilppiin Ninivessä, jossa heidän asemiehillään on paljon vaikutusvaltaa.
Niniven asukkaista on sunneja 1,7 miljoonaa ja kurdeja vain 200 000. Lisäksi alueella asuu 600 000 muiden vähemmistöjen jäsentä – kristittyjä assyrialaisia, shabakeja, yezidejä ja turkmeneja – joita perustuslaki myös epäilyttää.
Kurdistanin demokraattisen puolueen (KDP) kovakätinen kuri alueella on vieraannuttanut muut vähemmistöt. Ne pelkäävät, että uusi perustuslaki antaisi kurdeille mahdollisuuden liittää omaan Kurdistaniinsa Niniven kurdivaltaisia alueita ja unohtaa vähemmistöjen oikeudet.
Tammikuun kansalliskokouksen vaaleissa kurdit yrittivät vahvistaa vähemmistöasemaansa Ninivessä mittavalla vaalivilpillä, maakunnan vaalilautakunnan rinnalla työskennellyt yhdysvaltalainen majuri Anthony Cruz kertoo.
Yhdysvaltoihin palannut Cruz antoi IPS:n haastattelussa yksityiskohtaisen selvityksen vaalien tapahtumista Ninivessä.
Yhdysvaltain armeijan 25. jalkaväkidivisioonan 1. prikaati oli vastuussa vaaliuurnien ja -lippujen toimittamisesta Niniven ylätasangolle tammikuussa. Se turvautui alueen hyvin tuntevien kurdien peshmerga-taistelijoiden apuun, Cruz kertoo.
Yhdysvaltalaisen sotilassaattueen oli määrä tavata kurdioppaat Faidan kaupungissa jatkaakseen matkaa kristittyjen ja shabakien asuttamiin Niniven kaupunkeihin.
Saattue saapui Faidaan päivää ennen vaaleja, mutta kurdioppaita ei Cruzin mukaan näkynyt. Sen sijaan kaupungin kurdipormestari vaati itselleen äänestysliput kaupungeille, joita hän sanoi kurdien asuttamiksi. Saattueen komentaja halusi kaikki vaaliliput takaisin, koska tehtävä oli keskeytynyt.
Tilanteen kiristyessä saattueen komentaja soitti Cruzille pyytäen neuvoja. Cruz käski antaa pormestarille neljän kaupungin äänestysliput ja palata Mosuliin.
Vaalipäivänä amerikkalaiset yrittivät löytää helikoptereita toimittaakseen vaaliliput alueen kuuteen jäljellä olevaan kaupunkiin, mutta ehtivät vain yhteen.
Cruzin mukaan kurditaistelijat kuitenkin varastivat vaaliuurnat kesken kaiken ja palauttivat ne myöhemmin – oletettavasti peukaloituina – ja lahjoivat vaalitoimitsijat ottamaan ne vastaan.
Sunnialueen pienehkössä Sinjarin kaupungissa tapahtui mittavampi vaalivilppi.
Sinjariin oli lähetetty 12 000 äänestyslippua, mutta Cruzin mukaan kurdien KDP:n edustajat pyysivät niitä vaalipäivänä reippaasti lisää. Pyynnöllä oli Irakin väliaikaisen sunnipresidentin Ghazi al-Yawerin tuki.
Cruz muistaa vitsailleensa Sinjarin 500-prosenttisesta äänestysaktiivisuudesta, mutta toimitti kuitenkin pyydetyt liput.
Äänestyksen jälkeen maakunnan riippumaton vaalilautakunta luovutti valtakunnalliselle vaalilautakunnalle suuren määrän vaalilippuja, joista huomattavaa osaa ei ollut edes taitettu. Osa vaaliuurnista oli sinetöity uudelleen värillisellä teipillä.
Sinjarista saattoi tulla jopa 115 000 ääntä, kun koko Niniven maakunnan äänimäärä oli 190 000.
Kurdit ilmeisesti halusivat antaa pontta Sinjaria ja Niniven tasankoa koskeville vaateilleen. Lisäksi he pyrkivät sulkemaan pois vähemmistöjen edustuksen väliaikaisesta kansalliskokouksesta ja maakunnan valtuustosta.
Niinpä kristittyjen assyrialaisten vaalilista sai koko maassa reippaat 3 000 ääntä, vaikka ryhmään kuuluvia äänestäjiä on lähes 100 000.
Kurdien lista sai Ninivestä 77 000 hyväksyttyä ääntä kansalliskokouksen vaalissa ja 110 000 ääntä maakunnan valtuuston vaalissa. Ilmeisesti he siirsivät osan valtakunnallisista äänistään al-Yawerille kiitoksena yhteistyöstä. Presidentin kannatus oli jäämässä alueella pieneksi, kun valtaosa sunneista boikotoi vaaleja.
Vilppiyritys ei onnistunut täydellisesti, sillä Niniven vaalilautakunta julkisti väärinkäytökset. Kurdeja ei kuitenkaan osoitettu syyllisiksi, eikä Yhdysvaltain lehdistö kiinnostunut koko asiasta.
Perustuslakia koskevassa kansanäänestyksessä Irakin shiiajohtoinen hallitus haluaa kurdien tavoin estää tappion Ninivessä. Yhdysvaltain armeija puolestaan on edelleen riippuvainen kurdien avusta alueella.
(Inter Press Service)
*Gareth Porter on historioitsija ja Yhdysvaltain turvallisuuspolitiikan tutkija. Hänen tuorein Vietnamin sotaa käsittelevä kirjansa ilmestyi kesäkuussa.

