Lima, 08.12.03 (IPS) – Etelä-Amerikan inkaintiaanit rakensivat 500 vuotta sitten 8 500 kilometriä teitä, joista jotkut ovat yhä hyvässä kunnossa ja toiset lähes kulkukelvottomia. Tiet aiotaan nyt kunnostaa kuuden valtion alueelle ulottuvalla hankkeella.
Suunnitelmassa on mukana useita ympäristöjärjestöjä, kuten Maailman luonnonsuojeluliitto IUCN ja YK:n ympäristöohjelma Unep.
Inkavaltio ulottui aikoinaan lähes koko nykyisen Bolivian, Ecuadorin ja Perun alueelle sekä Argentiinan ja Chilen pohjoisosiin.
Inkoilla ei ollut vetojuhtia, joten heidän rakentamillaan väylillä liikkui ainoastaan jalankulkijoita.
"Kun kulkee noilla teillä, voi nähdä, mitä inkat aikoinaan näkivät, ja päästä lähemmäksi heidän maailmaansa", hankkeen alullepanijoihin kuuluva Ricardo Espinosa sanoo.
Inkojen tiet kulkevat laaksoissa ja kukkuloilla pitkin Andien aluetta. Korkeuserot vaihtelevat kilometristä 4,5 kilometriin. Jotkut kivillä päällystetyistä teistä ovat jopa 15 metriä leveitä. Tieverkon päätie, Capac Nan, on säilynyt koskemattomana.
Tieverkon kunnostus on osa ympäristönsuojelua. Se pyrkii parantamaan ekosysteemejä ja helpottamaan satojen alkuperäisyhteisöjen elämää, kun niiden kulkuyhteydet paranevat. Hankkeen on myös määrä edistää ekoturismin kehitystä.
Jokaisessa maassa on perustettu hanketta suunnittelevia työryhmiä, joihin alkuperäisväestö on kutsuttu mukaan.
Hyvä esimerkki hankkeen hyödyllisyydestä löytyy Perusta, jossa tuhannet matkailijat vaeltavat kahden päivän reitin Cuscosta Machu Picchun kuuluisaan rauniokaupunkiin. Reitti on päässyt pahasti kulumaan, ja inkojen vanhoja teitä kunnostamalla luodaan vaihtoehto, joka vähentää ruuhkaa pääväylällä.
(Inter Press Service)

