001229 (IPS) – I ett år har Mexiko varit utan persontågtrafik. Järnvägen, symbolen för mexikansk nationalism, är inte längre i statens ägo. Svåråtkomliga delar av landet blir ännu mer isolerade.
Försämrad infrastruktur, föråldrad teknik och landets dåliga ekonomi, ledde till att det statliga järnvägsbolagets nästan hundraåriga historia tog slut när “Ferrocarriles Nacionales de Mexico” såldes till privata intressenter 1995.
För att en utförsäljning av persontågtrafiken skulle vara möjlig var man tvungen att ändra grundlagen. Året innan utförsäljningen åkte bara 1,5 procent av alla resande med järnväg och endast 15 procent av allt gods fraktades via tåg.
För att kunna fortsätta att bedriva statligt finansierad tågtrafik hade det krävts investeringar i storleksklassen 100 miljarder kronor.
Det privata järnvägsbolaget som tog över tågtrafiken försökte att trafikera tre huvudlinjer och tre kortare sidobanor i ett land som har 2 600 mil järnväg och 100 miljoner invånare.
För vissa delar av landet som ligger långt från storstadsregionerna – Chiapas, Zacatecas, Chihuahua, Sinaloa och Sonora – var järnvägen enda förbindelsen med resten av landet. Många städer som förr hade förbindelse med omvärlden har nu förvandlats till spökstäder.
Invånare i städer i Zacatecas hotar nu att blockera godstransporterna i början av nästa år om inte regeringen håller sitt löfte att fortsätta med passagerartrafiken i isolerade delar av landet.
Lokala ledare anklagar myndigheterna för att ha slutat att underhålla järnvägen utan att erbjuda något alternativ. De privata tågbolag som har koncessionsrätten på vissa sträckor anklagar å sin sida lokala ledare för att inte underhålla vägnätet. Den enda sträcka som det statliga järnvägsbolaget fortsatt att trafikera är den strategiska förbindelsen mellan hamnstaden Salinas Cruz vid Stilla havet och Veracruz vid Mexikanska golfen.
Under åren har den 30 mil långa sträckan varit föremål för ett antal projekt som gått ut på att lansera den som ett alternativ till Panamakanalen.
Just den sträckan har en romantisk historia. Det var där som general Pancho Villa fraktade sina trupper under 1910 års revolution.
Idag ägnar sig staten åt att sälja ut mark, lok och gamla tågvagnar till högstbjudande. Men innan man kan lägga den statligt drivna järnvägen till handlingarna måste man ta sig igenom 10 000 arbetsrättsliga tvister.
(001229)
.

