Ledare för världsreligionerna möts i Bangkok

Bangkok, 020605 (IPS) – Religiösa ledare från de flesta av världens trosinriktningar träffas i den thailändska huvudstaden i mitten av juni för att skapa ett gemensamt program mot de största problemen i världen.

Det religiösa toppmötet den 12-14 juni har tre huvudpunkter: konfliktlösning, fattigdomsbekämpning och bekämpning av miljöförstöringen. Organisatörerna hoppas att den programförklaring som kommer att bli resultatet av toppmötet ska tjäna som en guide för miljarder troende runt om i världen .

Till toppmötet kommer ärkebiskopar, rabbiner, imamer, swamis, munkar och ledare för ursprungsreligioner. FN-experter inom fattigdomsbekämpning, miljö och frågor som narkotikamissbuk kommer att vara med som resurspersoner på mötet, säger David Lazarus, talesman för FN:s ekonomiska och sociala kommission för Asien, Escap.

– Vi vill förklara vad FN gör inom dessa områden för att få de religiösa ledarnas hjälp så att de kan påverka sina församlingar, säger han. Bawa Jain, som var generalsekreterare för det FN-stödda fredsmöte som religiösa ledare höll år 2000, säger att toppmötet är extra viktigt efter händelseutvecklingen i världen efter den 11 september.

– De militanta kan förändras om vi påverkar de religiösa ledare som de ser upp till, de som har moralisk auktoritet, säger Jain.

Detta diskuterades redan under det förra religiösa toppmötet, då över två tusen religiösa ledare deltog.

– Det mötet var så lyckat att jag insåg att vi inte kunde sätta punkt med det, säger den respekterade thailändska buddisten och universitetsrektorn Phra Thepsophon. Hans förhoppning är att man vid mötet i Bangkok ska kunna omvandla orden från förra mötet till handling.

Marwaan MacanMarkar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *