Handel: Zhu visar Clinton vem som är boss

990415 (IPS) – Det ska till en kinesisk kommunistför att visa USA

Efter påtryckningar från chefer för flera av de amerikanska storföretagen, varav många har träffat Zhu under hans senaste rundresa, ringde Clinton till Zhu på hans hotell i New York och bad honom om tid för fortsatta förhandlingar i slutet av månaden. Målet är att villkoren för ett avtal ska vara klara före de globala WTO-förhandlingarna i Seattle i november i år.

Kina traktar hett efter ett medlemskap i WTO, och en av förutsättningarna för ett sådant är ett långtgående handelsavtal mellan USA och Kina, där Kina blir “mest gynnade nation” i handeln med USA.

Clintons telefonsamtal följdes dagen efter av en helsidesannons i Washington Post, finansierad av the Business Roundtable, som är en exklusiv affärsgrupp bestående av chefer från USA:s 200 största företag.

''Nu är det dags att introducera Kina i det globala handelssystemet'', lyder annonsen. Och fortsätter: “Ett avtal skulle vara en enorm vinst för USAàom det skrivs under och verkställs”.

– Vi är mycket optimistiska. Vi är uppmuntrade av presidentens samtal med Zhu, och vi hoppas nu att förhandlarna är igång, för vi tror att det blir ett historiskt genombrott i handeln, säger Johanna Schneider, the Roundtables talesman.

Och det kan det verkligen bli. Zhu, som är Kinas högste ekonomiske politiker, kom med många generösa erbjudanden.

– Kina erbjuder mer än jag trodde var politiskt möjligt, säger Nicholas Lardy, en högt uppsatt analytiker vid Brookings Institution.

Handelsförbindelserna med Kina har splittrat Clinton- administrationen. En del anser att den anti-kinesiska stämningen i kongressen gör det svårt att få igenom handelsavtal med Kina, och att frågan splittrar demokraterna inför valupptakten till presidentvalet år 2000. Andra demokrater arbetar aktivt för ett avtal mellan staterna.

Oavsett om Kina blir medlem i WTO eller inte, har Zhu gått med på att lyfta handelshindren för vete, citrusfrukter, nötkött, griskött och fjäderfä. Han gick också med på att dubbla antalet flyg till Kina och att vidta ytterligare åtgärder mot piratkopiering av mjukvara för datorer.

För att få komma med i WTO har Kina också gått med på att underlätta för utländska försäkringsbolag och banker i Kina, tillåta utländska företag att sälja sina produkter direkt till konsumenterna och lyfta på hindren för investeringar inom telekommunikation.

I slutet av Zhus besök i USA förra veckan tycktes Clinton först redo att skriva ett avtal.

– Om Kina är beredda att följa de globala handelsreglerna, vore det ett stort misstag för USA att tacka nej, sa Clinton.

Senatens majoritetsledare, republikanen Trent Lott, deklarerade dock strax efteråt att han motsätter sig Kinas inträde i WTO. Detta gjorde att Clinton drog öronen åt sig och intog en försiktigare attityd. Vid en presskonferens dagen efter dolde inte Zhu sig besvikelse med att avtalet sköts upp. Han sa att det är den “politiska atmosfären” som förhindrar ett slutgiltigt avtal.

Endast några dagar senare var Zhu tillbaka i USA och genomförde en femdagarsturné till amerikanska storföretagare. Han tryckte då hårt på att det är politiska hinder som stoppar avtalen. Han antydde att Kinas generösa erbjudanden till amerikanska företag kommer att dras in om Kina inte blir lovat ett avtal inför WTO- förhandlingarna. Dessutom hotade han med att hans eget reformprogram hemma i Kina, vilket stöds av USA, kan stoppas.

Affärsmännen tog fasta på budskapet och startade sin kampanj. Det var då Clinton tog telefonen och sa att ett slutgiltigt avtal var klart till 99 procent. De flesta bedömare anser dock att detta uttalande från Clinton var en stark överdrift. Mycket återstår av förhandlingarna, bland annat begränsad import av textilier från Kina till USA, något som regeringen i Peking starkt motsätter sig.

Att få igenom ett handelsavtal av denna storlek med Kina just nu när de anti-kinesiska känslorna är starkare än någonsin bedöms vara mycket svårt. En koalition av parlamentariker med starka band till facket, människorättsgrupper och försvarsivrare tros motsätta sig att Kina blir en “mest gynnade nation”. Denna koalition tror att Kina ska dumpa textilier på den amerikanska marknaden samt stjäla amerikanska militära hemligheter.

Men, storföretagens vilja går knappast att bortse ifrån. Eller som Business Roundtable-annonsen löd: ''Mycket står på spel – för amerikaner och för det regel-baserade handelssystem som tjänat oss så bra''.

(990415)

.

Jim Lobe, analys

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *