Gambia: Krav på fler kvinnor på ledande politiska poster

Banjul, 140404 (IPS) – Kvinnliga politiker i Gambia bör lägga partipolitiken åt sidan för att förenas i ett gemensamt krav – att reformer genomförs så att fler kvinnor når ledande politiska poster. Det menar en gambisk organisation som nu inleder en kampanj inför det kommande valet i landet.

Förra veckan lanserade kvinnoorganisationen Gamcotrap en kampanj med krav på att fler kvinnor ska ges utrymme på alla politiska positioner inför valet 2016.

-Det här har inget att göra med partipolitik. Det handlar om utveckling och om kvinnors ställning, vi talar om att kvinnor från olika politiska partier går samman och driver frågan gemensamt, säger Gamcotraps ordförande Isatou Touray till IPS.

Att över hälften av de röstberättigade i Gambia är kvinnor återspeglas inte i vare sig de lokala eller nationella politiska församlingarna. Detta trots att landet sedan 1997 har haft en kvinnlig vicepresident, Isatou Njie Saidy.

-Av de 53 medlemmarna i nationalförsamlingen är endast fyra av de invalda kvinnor, samt en biträdande kvinna som är tillsatt. Det motsvarar nio procent, säger politikern och kvinnoaktivisten Amie Sillah till IPS.

-Av de 1 873 byledarna är endast fem kvinnor. Det finns inga kvinnliga guvernörer eller distriktschefer, säger Amie Sillah.

I de flesta gambiska partier så lyckas kvinnor i bästa fall få en plats som biträdande representant vid sidan av en ordinarie manlig politiker. Kvinnliga ledare är nästan uteslutande ledare för sina partiers kvinnoförbund. De flesta kvinnor som är aktiva inom politiken tvingas istället driva kampanjer för att locka röster eller finansiering åt manliga företrädare.

Landets författning slår fast att alla former av könsbaserad diskriminering är förbjuden, och på senare år har flera nya lagar införts för att stärka kvinnors rättigheter. Men inom politiken har kvinnorna förblivit marginaliserade.

Amie Sillah menar att det skulle behöva införas en kvinnokvotering till nationalförsamlingen som slår fast att minst 30 procent av platserna ska reserveras för kvinnliga ledamöter.

-Det är dags att kvinnorna finns på den plats där lagar stiftas, säger hon till IPS.

Haddy Nyang-Jagne är en av de endast fyra ordinarie medlemmar i nationalförsamlingen som är kvinnor. Hon företräder den styrande alliansen APRC och menar att regeringen har genomdrivit många åtgärder för att stärka kvinnors ställning inom politiken. Att antalet kvinnor i parlamentet är så få beror enligt henne på kulturella barriärer.

-Ibland handlar det om religiösa eller kulturella hinder. Vissa hävdar att vår religion islam inte accepterar att kvinnor är politiskt engagerade, men vi vet att den åsikten är ogrundad, säger Haddy Nyang-Jagne, som nu är inne på sin andra ämbetsperiod i parlamentet.

Mariama B. Secka är ordförande för kvinnoförbundet inom oppositionspartiet United Democratic Party, och hon påpekar att det är extra svårt att vara kvinnlig politiker och medlem av ett oppositionsparti i Gambia. Landet har haft ett auktoritärt styre sedan 1996, då den nuvarande presidenten Yahya Jammeh bildades APRC efter att ha tagit makten genom en militärkupp två år tidigare.

-Jag var inbjuden till en konferens inom kvinnofederationen. Men när jag presenterade mig som medlem av ett oppositionsparti blev jag häcklad. Det var tufft. Vi behöver få en jämnare spelplan, säger hon till IPS.

Gamcotraps ordförande Isatou Touray påpekar att de enda som kan förändra situationen i landet är de röstberättigade kvinnorna.

-Vi har noterat att de flesta utbildade kvinnorna inte ens röstar, och innan så sker kommer det vara svårt att uppnå det vi vill.

Samtidigt är Touray optimistisk. Hon utesluter inte att en kvinnlig kandidat kan komma att ställa upp redan i presidentvalet 2016.

-Givetvis. Politiken är till för alla. Kvinnorna säger att de har rätt att delta och vi kommer att satsa på inröstade platser snarare än på att få fler nomineringar.

*IPS kan erbjuda våra prenumeranter bilder till vissa av våra artiklar. Dessa säljs separat till ett fast pris på 500 kronor styck, eller genom särskilda bildabonnemang. Om ni inte har ett bildabonnemang men vill publicera denna bild var vänlig och mejla vår svenska redaktion på: sweden(at)ipsnews.net och meddela att ni använt den.



Saikou Jammeh

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *