Klyftorna mellan Syriens rebeller vidgas

Al-Dana, Idlibprovinsen, Syrien, 130926 (IPS) – Klyftan mellan rebellerna i Fria syriska armén, FSA, och de islamistiska grupper som deltar i kampen mot Assad-regimen tycks vara på väg att vidgas. Flera FSA-medlemmar uppger samtidigt för IPS att de planerar att ta hand om jihadisterna – men först efter att regimen har störtats.

Flammorna från ett tillfälligt oljeraffinaderi får ögonen att tåras och halsen att tjockna här på en bergstopp i nordvästra Syrien, där medlemmar av Fria syriska armén har samlats för att hämta bränsle, dricka kaffe och kunna använda sina telefoner medan mörkret faller.

En lokal FSA-rebell berättar för IPS att befolkningen i den närliggande staden Al-Dana har ökat med flera tiotusentals invånare på senare tid, då allt fler flytt dit från områden där hårdare strider rasar.

Fram till nyligen var denna bergstopp beklädd med träd. Men under förra vintern tvingades lokalbefolkningen att fälla all skog för att hålla kylan borta. Nu finns här bara sten och stubbar, men berget är också en av få platser i området där det fortfarande finns mobiltäckning.

En lokal affärsägare som nu strider för Farouq-brigaderna, som är en av FSA:s största enheter, berättar att när jihadister i al-Qaida-anknutna Islamiska staten Irak och Levanten, ISIS, tog över kontrollen av staden så tvingade de alla butiksägare att hålla stängt under bönestunderna. Dessutom utdöms hårdare straff för brott numera, enligt affärsägaren.

-Samtidigt har vi större problem att hantera just nu, understryker han dock.

Enligt en annan lokal rebell har de islamistiska grupperna en tendens att ta över kontrollen av områden som redan har intagits av andra rebeller, vilket innebär att de låter andra ta hand om de värsta striderna.

Många av de FSA-rebeller som IPS talat med under de senaste dagarna i Aleppo och Idlib säger att de planerar att slå till mot islamistgrupperna så fort man besegrat regimen. En del av dem säger att de förväntar sig ett fullskaligt krig mot jihadisterna senare.

Ett tidigt tecken på att detta kan vara att vänta var i förra veckan då hårda strider bröt ut mellan FSA och ISIS i den nordliga staden Azaz. Striderna avslutades dock senare med en bräcklig vapenvila mellan grupperna.

Några dagar tidigare besökte IPS den nordliga staden Aleppo, en stad där två års strider resulterat i stor förödelse. Det var samtidigt uppenbart att det fanns ett stort antal utländska jihadister i staden.

Samtidigt som FSA hela tiden utsätts för fortsatt granateld och luftangrepp från regimens styrkor så innebär konflikterna med jihadisterna att rebellernas redan bristande resurser tunnas ut ytterligare.

Efter striderna i Azaz valde Turkiet att på obestämd tid stänga den närliggande gränsövergången. Därmed stängdes en livlina för införsel av humanitärt bistånd, och en flyktväg för dem som försöker fly från striderna.

Men trots alla svårigheter, regimsidans återkommande bombardemang, och det faktum att över 100 000 människor har dödats under de två och ett halvt år upproret har pågått, så tycks de flesta FSA-rebeller fortfarande vara optimistiska.

-Vi flyger fram. De höll oss underkuvade så länge, men när du ser vad som kan uppnås, då strider du, säger Aref Najjar, som tidigare arbetade som statstjänsteman.

Han berättar att han tvingades avtjäna fem års fängelse efter att ha vägrat att delta vid den förra presidenten Hafez Al-Assads begravning.

Många av rebellerna berättar att kvinnor och barn i deras familjer har begett sig över gränsen till säkerheten i Turkiet.

Rebellen Mohammad berättar att hans hustru till en början bodde hemma hos hans familj i ett hus som nästan hade bombats sönder av regimen. Men då det kom allt fler rapporter från grannbyar om våldtäkter utförda av regeringssidans soldater och medlemmar av Assads fruktade milisgrupp Shabiha så flydde också hon över gränsen till Turkiet.

Mohammad menar att rebellerna i högre grad borde utnyttja de kunskaper som deserterade officerare från regeringsarmén besitter, och anser att flera misstag i så fall hade kunnat undvikas. I hans enhet är dessutom endast hälften av de 80 rebellerna för närvarande ordentligt beväpnade. Enligt Mohammad har jihadisterna betydligt större resurser.

Samtidigt menar Mohammad att de islamistiska rebellerna har visat prov på stort mod. Som exempel nämner han hur jihadister nyligen lyckades inta den strategiskt viktiga flygbasen Menagh, efter att FSA under ett års tid haft samma bas under belägring, men utan att lyckas inta den.

Många av de moderata rebellerna ser också jihadisterna som ett viktigt tillskott i kampen mot regimen.

-Om utländska krigare kommer hit för att hjälpa oss syrier så är jag tacksam, säger en av de syriska rebellerna till IPS.

*IPS kan erbjuda våra prenumeranter bilder till vissa av våra artiklar. Dessa säljs separat till ett fast pris på 500 kronor styck, eller genom särskilda bildabonnemang. Om ni vill publicera denna bild var vänlig och mejla vår svenska redaktion på: sweden(a)ipsnews.net och meddela att ni använt den.



Shelly Kittleson

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *