Mobiltelefoner på väg att revolutionera sjukvården i Afrika

Dar es Salaam, 130110 (IPS) – Allt fler människor i södra Afrika får tillgång till mobiltelefoner, något man nu tänker dra nytta av inom barnsjukvården i Mocambique. Ett hundratal hälsocentraler i landet kommer inom kort att börja skicka ut sms till föräldrar i samband med att man kan erbjuda deras barn vaccinationer.

Projektet syftar till att göra det möjligt för personal på hälsovårdscentraler att snabbt nå ut till föräldrar när man fått in en ny försändelse vaccinationer. Tekniken ska även användas för att påminna föräldrar om hur viktigt det är att deras barn blir vaccinerade, samt för tidsbokningar.

Barnadödligheten är hög i Mocambique. För närvarande avlider 135 av 1 000 barn innan de hunnit fylla fem år. Det är en siffra som man nu hoppas kunna få ner med hjälp av att fler barn blir vaccinerade.

Bakom det nya projektet, som kommer att inledas inom kort, står landets hälsovårdsdepartement i samarbete med vaccinationsalliansen Gavi. Det årslånga pilotprojektet har finansierats av den brittiska mobiloperatören Vodafone och Storbritanniens biståndsorgan DFID, som hoppas att satsningen ska leda till att upp till tio procent fler barn i landet får de vaccinationer de behöver.

-Varje minut tillkommer ett tusen nya mobila bredbandsuppkopplingar i utvecklingsländerna, vilket innebär att vi får en fantastisk möjlighet att förändra människors liv på ett lättåtkomligt sätt, säger Storbritanniens biståndsminister Justine Greening.

Afrika är efter Asien världens snabbast växande marknad för mobiltelefoner, enligt den globala industriorganisationen Groupe Speciale Mobile Association. Det finns för närvarande runt 700 miljoner mobilabonnemang på kontinenten och antalet mobiltelefonanvändare har årligen ökat med nästan 20 procent under de senaste fem åren.

Alla föräldrar i det fattiga Mocambique har visserligen inte en egen mobiltelefon, men vanligtvis har någon inom hushållet eller nära bekant tillgång till det.

Inom pilotprojektet kommer vårdnadshavare att få sina telefonnummer registrerade inom en databas, för att sedan kunna kontaktas via sms i samband med att vaccin finns tillgängliga i närheten, samt bli påminda om hur viktigt det är att deras barn blir vaccinerade. Föräldrar ska sedan kunna besvara meddelandet för att boka in en tid.

-Mobiltelefontekniken kommer att hjälpa oss att nå ut till barn som tidigare hamnade vid sidan för se till att de nu får alla vaccinationer de behöver, säger Seth Berkley, vd för Gavi.

Han menar att möjligheten att kunna påminna föräldrar via sms kommer att leda till en klar minskning av alla fall där ett barn bara får den första av de två eller tre vaccinationer som krävs för ett fullgott skydd.

Enligt Världshälsoorganisationen, WHO, är vaccinationer den mest kostnadseffektiva insats som kan göras för folkhälsan, eftet att se till att människor får tillgång till rent vatten. Varje år avlider mer än en miljon barn i världen i sjukdomar som hade kunnat förhindras med hjälp av vaccinationer, enligt WHO.

Även i flera andra afrikanska länder har man inom hälsovården börjat använda sig av mobiltelefoner för att på olika sätt förbättra folkhälsan.

-Mobiltelefonerna har mer än någon annan teknologi revolutionerat den afrikanska sjukvården, säger Richard Sezibera, tidigare hälsovårdsminister i Rwanda, till IPS.

Enligt honom förändrades situationen fullständigt i Rwanda efter att myndigheterna hade försett landets sjukvårdspersonal med mobiltelefoner, och satsningen har bidragit till att landet kraftigt lyckats minska dödligheten bland små barn.

Om pilotprojektet i Mocambique faller väl ut så kommer det att utökas till närmare 1 500 hälsocentraler i landet. Och enligt Seth Berkley vid Gavi kan satsningen sedan komma att spridas till flera fattiga länder i södra Afrika.

Kristin Palitza

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *