Peshawar, 111025 (IPS) – När USA:s utrikesminister Hillary Clinton i slutet av förra veckan besökte Pakistan försäkrade hon att landet kommer att få en viktig roll i framtida fredssamtal i Afghanistan, vilket bidrog till att minska spänningarna mellan Islamabad och Washington. Clintons uttalande om att USA förväntar sig snabba pakistanska insatser mot det militanta Haqqani-nätverket återväckte dock debatten om i vilken utsträckning USA respekterar Pakistans suveränitet.
Clinton meddelade att USA förväntar sig att den pakistanska armén slår till mot Haqqani-nätverket i norra Waziristan inom de kommande veckorna – snarare än inom några månader eller år.
De återkommande amerikanska anklagelserna om att Pakistan fungerar som en skyddad zon för det taliban-anknutna Haqqani-nätverket har dock retat upp många pakistanska experter och politiker.
-Det råder stor brist på förtroende mellan de två länderna när det gäller kriget mot terrorismen, säger Muhammad Jamil, professor i statskunskap vid Government College Mardan.
Enligt Jamil försämrades relationen mellan USA och Pakistan kraftigt efter att al-Qaidas ledare Usama bin Ladin sköts till döds av amerikanska soldater i den pakistanska garnisonsstaden Abbottabad i början av maj.
Förra månaden anklagade USA:s avgående militäre ledare Mike Mullen Pakistan för ett “dubbelspel” som inte bara hotar ländernas samarbete i kampen mot terrorismen, utan också äventyrar möjligheterna att avsluta det långa kriget i Afghanistan.
Mullen anklagade dessutom den pakistanska säkerhetstjänsten ISI för att ha gett stöd till Haqqani-nätverket i samband med attacker mot den amerikanska ambassaden i Kabul den 13 september, samt ett terrordåd i Kabul två dagar tidigare där 77 amerikanska soldater skadades. Mullen hävdade vidare att “Haqqani-nätverket är en verklig förlängning av ISI”.
Den pakistanska regeringen har tydligt förnekat anklagelserna om att man skulle samarbeta med de militanta grupperna, och istället hänvisat till att landet i själva verket är terroristernas offer. Sedan år 2004 har 35 000 pakistanier, varav 5 000 soldater, förlorat sina liv i kampen mot talibanerna.
-Vi gör vårt bästa för att eliminera de militanta grupperna, sade Pakistans utrikesminister Hina Rabbani Khar i samband med en gemensam presskonferens med Hillary Clinton på fredagen.
-USA bör lita på att Pakistan agerar för att bekämpa terrorismen, som utgör ett hot mot miljontals liv runtom i världen, sade hon.
Den pakistanske inrikesministern Rehman Malik sade i förra veckan att Haqqani-nätverket i första hand är en afghansk gruppering, och förnekade samtidigt att nätverket skulle ha en fristad på pakistansk mark.
Professor Jamil menar att det just nu inte finns några tecken på att relationerna mellan USA och Pakistan skulle vara på väg att förbättras.
-USA vill att Pakistan lämnar ut information om var de militanta grupperna gömmer sig, vilket man inte är beredda att göra. Så fort Pakistan meddelar var dessa grupper finns i stamområdet Fata så skulle USA på egen hand skicka in drönarplan mot dessa områden, säger han.
I slutet av september samlade den pakistanska regeringen alla politiska partier till ett stormöte, där man gemensamt skrev under en deklaration där alla amerikanska anklagelser om kopplingar till Haqqani-nätverket avvisades.
Deltagarna vid detta möte uppmanade också till en omvärdering av landets krig mot terrorismen och manade till en dialog med Haqqani-nätverket och andra grupper som är allierade med talibanerna.
-Vi har rätt att försvara vår suveränitet. De amerikanska drönarattackerna inkräktar på Pakistans suveränitet, vilket är ett internationellt brott, säger Imran Khan, ordförande för organisationen Justice Movement in Pakistan.
Khan menar att förhandlingar med de militanta grupperna borde ha inletts för länge sedan, med tanke på att de militära insatser som inleddes redan år 2004 har förblivit “fruktlösa”.
-Och om USA kan inleda samtal med talibanerna, varför skulle inte vi kunna göra det?, frågar Khan.
I slutet av september fastslog en amerikansk senatskommitté att ett bistånd på en miljard dollar till Pakistan skulle betalas ut under förutsättning att landet agerar resolut mot militanta grupper, i synnerhet Haqqani-nätverket.
Ett beslut som belyser att de båda länderna är beroende av varandra.
-USA har inget annat val än att hantera Pakistan diplomatiskt, säger Mohammad Jaffar, professor i internationella relationer vid Peshawars universitet.
Jaffar påpekar att även om USA är världens enda supermakt så står man inför stora problem i Afghanistan där landets soldater utmanas av talibanerna.
-Nu ligger bollen på Pakistans planhalva och frågan är om man vill avgöra det långvariga kriget med upprorsgrupperna med hjälp av militära insatser eller genom samtal, säger Jaffar till IPS.

