Durban, 090313 (IPS) – Kenyas första litterära magasin, Kwani?, vill ge plats för nya tankar och identiteter och strävar efter att gestalta, provocera och underhålla. På författarfestivalen i Durban i Sydafrika i veckan lanserades det femte numret av tidskriften.
Kwani? vill se ett samspel med läsarna och skapa utrymme för öppna diskussioner och ifrågasättande. Tidskriften organiserar två litterära evenemang varje månad, bland annat litterära uppläsningar och poesikvällar. De arrangerar också en litterär festival varje år med poeter och författare från hela Afrika.
Kwani? ges ut en gång om året och startades i Nairobi av författarna Binyawanga Wainaina och Muthoni Garland år 2003. Flera av dess skribenter har fått Afrikas främsta litterära utmärkelse, Cainepriset.
IPS: Vad betyder Kwani? Billy Kahora: Kwani är ett ord på swahili och betyder rakt av “än sen då?”. Vi valde namnet eftersom det visar en inställning, ett motstånd. Det är vårt sätt att göra uppror mot ett land som har ett allt för ensidigt sätt att genomföra politiska förändringar. Vi vill ifrågasätta förhållanden och komma med nya, uppfriskande tankar.
IPS: Vilka medverkar i tidningen? Billy Kahora: Det är journalister, författare, fotografer, serietecknare och poeter. Majoriteten kommer från Kenya och Östafrika, men en del kommer även från Senegal, Nigeria, Zimbabwe och Sydafrika. I varje nummer tillkommer nya skribenter från olika länder. De flesta är i 20 -30-årsåldern och ifrågasätter mycket av de politiska, sociala och ekonomiska strukturer som finns.
IPS: Några av skribenterna har fått Afrikas främsta litterära utmärkelse, Cainepriset. Hur väljer du ut vilka som ska få medverka? Billy Kahora: Vi intresserar oss för nya uttrycksformer och en känslighet i skrivandet och väljer texter som sätter fingret på det outtalade – det som finns i vardagen. Vi väljer skribenter som brottas med svåra frågor och som tvingar läsaren ut ur bekvämlighetszoner.
IPS: Vad skiljer Kwani? från andra litterära tidskrifter i Afrika? Billy Kahora: Tidskriften har ingen akademisk anknytning utan har kommit till i en skönlitterär kontext. Vi vill lyfta fram afrikanskt berättande och stötta östafrikanska författare och skapa nya litterära sammanhang – det är därför vi också arrangerar studiecirklar och festivaler.
IPS: Vill ni omforma den kenyanska identiteten? Billy Kahora: Ja, våra berättelser handlar ofta om det icke vedertagna – det afrikanska ur ett annat perspektiv än det kyrkan, staten, medier och den akademiska världen ger oss. Ofta betraktas kultur och identitet på ett allt för ensidigt sätt. Kwani? försöker utmana detta.
IPS: Vilka ämnen tas upp i tidskriften? Billy Kahora: Vi utforskar förhållandet mellan människor och makt. Vi vill skapa en ny politisk medvetenhet. “Vilka är vi?” är en fråga vi försöker att besvara i olika texter. Kwani? publicerar väldigt personliga texter som handlar om identitet, självmedvetenhet, familj, brott, etnicitet, fattigdom och urbanisering.
IPS: Ni publicerade ett litet häfte som kallades “Hur skriver man om Afrika?”. Har ni funnit något svar? Billy Kahora: Det var en fråga med satirisk udd. Vi ville peka finger åt alla böcker som skrivits om Kenya och Afrika ur ett västerländskt perspektiv, ur ett kolonialt synsätt. Det finns inte ett enda sätt att skriva om Afrika, utan många.
IPS: Tror du att litteratur kan skapa social och politisk förändring? Billy Kahora: I Kenya styrs den politiska diskussionen av politikernas beslut. Agendan sätts av politikerna i stor utsträckning, vilket gör det svårt för andra att göra sig hörda. Om man skriver om vad vanliga människor tänker på och hur vanliga människor lever – som vi strävar efter – öppnar man för andra diskussioner och det är viktigt.

