Egypten: USA-vapen välkomnas inte av alla

Kairo, 070821 (IPS) – Nyligen beslutade den amerikanska regeringen om ett stort militärt bistånd till Egypten, samt omfattande vapenförsäljningar till andra USA-allierade arabländer, däribland Saudiarabien. Från amerikanskt håll talar man om att uppgörelsen ska ge stöd till regionens “moderata krafter”. Men vissa lokala bedömare ser de utlovade vapenleveranserna som en farlig provokation.

– Vapenuppgörelsen är fortsättning på en amerikansk politik som går ut på att skapa spänningar och polarisering i regionen, säger Ahmed Thabet, professor i statskunskap vid Kairos universitet. Den 28 juli meddelade Bush-regeringen att man planerar att ge Egypten militärt bistånd till ett värde av 13 miljarder dollar, som ska fördelas över de kommande tio åren. Dessutom ska vapensystem till ett värde av 20 miljarder dollar säljas till ett antal gulfstater, däribland Saudiarabien, Kuwait och Förenade arabemiraten. Förslaget har stött på en viss inhemsk opposition med förväntas bli godkänt av den amerikanska kongressen nästa månad. USA:s utrikesminister Condoleezza Rice har sagt att målsättningen med biståndspaketet och vapenförsäljningarna är att förbättra säkerheten för landets allierade, men också att motverka “negativt inflytande från al-Qaida, Hizbollah, Syrien och Iran”.

Efter tillkännagivandet begav sig Rice och USA:s försvarsminister Robert Gates ut på resa i regionen. Vissa bedömare i Mellanöstern menar att målsättningen med besöket, och vapenförsäljningen, är att verka för ett sunniarabiskt ställningstagande mot Iran, som av Rice har beskrivits som USA:s viktigaste “strategiska utmaning”. – Målsättningen med deras resa var att befästa en allians av moderata arabländer inför ett USA-lett krig mot Iran, säger Ibrahim Eissa, som är politisk kommentator och chefredaktör för den oberoende dagstidningen al-Dustour. – Rice pratade mycket om behovet av en palestinsk stat, men det handlade bara om en tom fasad, säger Eissa till IPS.

Eissa menar att om att USA skulle gå i krig med Iran så är riskerna mycket stora för hela regionen.

– Alla amerikanska baser i arabvärlden skulle kunna bli måltavlor för iransk vedergällning.

Professor Thabet menar att det också finns en annan aspekt på uppgörelsen, bortom den geopolitiska – nämligen att den skulle ge den amerikanska vapenindustrin ett stort uppsving. – Vapenuppgörelsen syftar till att ge ett uppsving för den amerikanska vapenindustrin, som för närvarande utsätts för hård konkurrens från Frankrike, Ryssland och Kina, säger han.

Thabet menar att USA tidigare använde hotet från Saddam Hussein för att rättfärdiga vapenförsäljningen till gulfländerna, och att det nu är Irans tur att agera hotbild.

Många lokala bedömare är också kritiska till att Vita huset nyligen meddelade att man planerar att ge Israel militärt bistånd till ett värde av 30 miljarder dollar under de kommande tio åren. Detta som motvikt till de vapen som går till de arabiska länderna.

Till skillnad från vapenförsäljningarna till de arabiska länderna kommer Israel att få tillgång till mer offensiva vapen, däribland toppmoderna stridsflygplan. USA:s vice utrikesminister Nicholas Burns sa nyligen att USA vill att Israel förblir den starkaste militärmakten i regionen.

Adam Morrow och Khaled Moussa al-Omrani

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *