Förenade arabemiraten: Protester från gästarbetare driver fram hårdare regler

Dubai, 040105 (IPS) – Många gästarbetare inom textil- och byggindustrin i Förenade arabemiraten tvingas leva under mycket svåra förhållanden. Men nu har myndigheterna börjat agera mot de arbetsgivare som inte lever upp till Internationella arbetsorganisationen ILO:s krav på en acceptabel arbetsmiljö.

Rummet är enbart tio kvadratmeter stort, men hem för sex arbetare.

Personalens ägodelar får inte plats i rummet utan står lagrade utomhus.

Maten tillagas också utomhus, på provisoriska spisar drivna av gastuber som hänger i alla möjliga vinklar.

Många av landets gästarbetare lever under liknande förhållanden i de privata arbetarbostäderna. Hälften av landets 3,8 miljoner invånare är asiatiska gästarbetare.

Men myndigheterna har börjat agera mot den dåliga situationen, sedan arbetarna på senare tid anordnat ett antal protestmöten och demonstrationer mot den dåliga miljön.

Förutom usla bostäder drabbas arbetarna ofta av arbetsgivare som inte betalar ut deras löner på flera månader, eller som bara erbjuder dem ett mål mat om dagen.

Många vågar inte protestera mot förhållandena för att de är rädda för att förlora sina arbeten i landet – jobb de ofta fått betala stora summor för att få.

– Förhållandena vi lever under är fruktansvärda och det är otroligt att vi inte blivit sjuka, berättar Rafiq, som kommer från Pakistan och arbetar vid en textilindustri i emiraten Ras Al Khaimah.

Indiern Harilal, som egentligen heter något annat, är gästarbetare i Dubai.

Han menar att det inte bara är bostadsmiljön som är usel, det gäller även arbetsplatsen.

Harilal var en av ett 50-talet arbetare som i december marscherade de 16 kilometrarna till landets arbetslivsdepartement för att protestera mot att de inte fått någon lön på fem månader.

Regeringen håller just nu på att utarbeta nya regler för vilken minimistandard gästarbetarna har rätt till i sina bostäder. Man har tagit intryck av ILO och de nya reglerna kommer att kräva att varje arbetare får en bostad på minst tio kvadratmeter. Det måste finnas minst en toalett, ett handfat och en dusch för varje tiotal arbetare. Dessutom ska arbetarna få tillgång till ett riktigt kök och ett middagsrum som har plats för minst en tredjedel av alla boende samtidigt.

De hårdare kraven har utarbetats efter att myndigheterna noterat att allt fler gästarbetare tröttnat på de dåliga förhållandena.

Under de senaste veckorna har flera demonstrationer hållits.

– Vi vet att det är olagligt att hålla sådana demonstrationer, men vi är desperata och hjälplösa, säger Harilal.

Han berättar att alla arbetare betalat minst motsvarande 8 000 kronor för sina arbetstillstånd, och att många fortfarande inte kunnat betalat tillbaka delån de tagit för att betala sina visum.

Myndigheterna svartlistade mellan januari och november förra året över 1 000 företag för att dessa brutit mot arbetsrätten.

En tjänsteman vid arbetsdepartementets inspektionsavdelning berättar att svartlistningen berott på en rad orsaker, däribland att arbetsgivarna inte betalat ut löner till sina anställda.

Avdelningen har nyligen anställt flera inspektörer för att kunna kontrollera om företagen följer lagarna.

I ett uttalande säger landets arbets- och socialminister Matar Humaid Al Tayer att departementet i framtiden kommer att se till att alla internationella regler för arbets- och bostadsmiljö följs.

– Vi kommer att övervaka företagen och se till att de följer den arbetsrätt som ingår i de ILO-konventioner som Förenade arabemiraten skrivit under, säger han.

Meena Janardhan

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *