700 000 ryska barn på institutioner

010608 (IPS) – I Ryssland lever 700 000 minderåriga på statliga institutioner. En del har inga föräldrar kvar i livet, men 95 procent har övergivits av sina föräldrar eller rymt från alkoholiserade, fattiga hem, enligt officiell statistik. Därtill lever många barn på gatan.

En av dem är 11-årige Pasha som lever på gatorna runt “Tri Vokzala” (de tre järnvägsstationerna) i Moskva. Pasha rymde från sin ensamstående, alkoholiserade mamma i Ivanovo-regionen i Ryssland. Nu överlever han genom att stjäla och tigga. Trots misären tycker han att han har det bättre ensam än hos mamman eller på barnhem.

– Ryssland genomgår en kris för familjen och antalet barn som blir ensamma växer, säger Vladimir Vasiljev, som sitter i Moskvas kommunfullmäktige. Han säger att problemet med övergivna barn i huvudstaden är nationellt eftersom bara 5 procent av gatubarnen i Moskva ursprungligen kommer från staden.

Rysslands statliga barnhem är undermåliga och direkt olämpliga barn, menar kritikerna. Hemmen kan bäst beskrivas som “inrättningar som förstör liv”, säger Valery Abramkin, chef för den ickestatliga organisationen Centret för reformer av rättssystemet.

– Landets politiska ledning bör göras ansvarig för brott mot barnens rättigheter, säger Boris Altshuler, chef för den ickestatliga organisationen Barnens rätt.

Ungefär 15 000 ungdomar skrivs ut från statliga barnhem varje år, enligt Altshuler. Minst 40 procent av ungdomarna hamnar till slut i fängelse, medan 10 procent begår självmord, säger han.

Av de cirka 700 000 barn och tonåringar som lever på statliga institutioner har ungefär två tredjedelar någon form av psykiska problem, enligt det ryska hälsodepartementet. Det visar även på en kraftig ökning sedan 1999 då cirka 620 000 barn levde på institutioner.

Förutom vanliga barnhem finns det även så kallade specialhem. Där sitter 70 000 minderåriga i vad Altshuler menar inte är mycket bättre än fängelser.

Ryska människorättsaktivister uppmanar regeringen att omgående förändra systemet. Den ryska regeringen har lovat att inrätta en federal barnombudsman, men ingen har ännu utsetts till posten. Nyligen hyllade president Vladimir Putin hjälporganisationernas insatser för att hjälpa barn i nöd.

De ryska barnen har drabbats av den turbulens som Sovjetunionens kollaps 1991 ledde till. FN:s barnfond Unicef har uppmanat Ryssland att satsa mer på landets 35 miljoner barn för att skydda dem från effekterna av den ekonomiska nedgången.

(010608)

.

Sergej Blagov

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *