Tanzania: Märkliga dödsfall i område runt ny guldgruva

010508 (IPS) – Tanzania håller snabbt på att bli en av Afrikas främsta producenter av guld. Utvecklingen har lett till oro hos bybor som menar att föroreningar från guldgruvorna förgiftar och dödar människor och boskap.

Tanzania är idag Afrikas tredje största producent av guld. Guldexporten har stigit från motsvarande ungefär 30 miljoner kronor år 1998, till 1,2 miljarder förra året. Detta tack vare en ny lagstiftning som uppmuntrar utländska investeringar.

Men det har inte varit till någon glädje för Tanu Mwita. Han säger att hans fru dog efter att ha badat i närheten av en damm som byggts för att hålla tillbaka avfall från en gruva i nordvästra Tanzania, i närheten av Victoriasjön.

Mwita är en av de 600 människor som bor i byn Nyakabale, som ligger strax norr om guldgruvan Geita. Gruvan drivs gemensamt av företagen Ashanti Goldfields från Ghana och sydafrikanska Anglo- American.

Mwita säger att hans fru Monika Tanu-Richard dog mindre än ett dygn efter att hon badat i floden. Hon efterlämnade fyra barn som alla är under åtta år gamla.

– Hon svällde upp och kliade sig över hela kroppen, och fick en rosa-röd färg. Efter att hon avlidit tog de lokala myndigheterna några prover med sig till Dar es Salaam, men jag har inte hört något sedan dess, säger Mwita.

Byborna tror att Tanu-Richards död, samt att många boskap dött, beror på guldgruvan som startades förra sommaren. De menar att dödsfallen kom efter häftiga regnväder som fick avfallsdammarna från gruvan att svämma över och sprida sig till de närliggande floderna.

Gruvavfall innehåller natriumcyanid. Det finns många dokumenterade fall av hur gruvavfall läckt ut gifter världen över.

Men byborna i Nyakabale har bara frågor. Och hittills har de inte fått några svar.

– Så fort vi rapporterar om hälsoproblem eller att boskap dött tas prover, men vi får aldrig några svar. Människor är väldigt oroliga, säger herden Stefano Lufungulo.

De första märkliga dödsfallen kom snart efter att Geitagruvan startat, säger Lufungulo. En familj på fyra personer dog efter att ha ätit en hare som fångats i närheten av gruvan. Efter det har många kvinnor drabbats av missfall.

– Vi började se hur människornas och boskapens död hängde samman med de kraftiga regnen. Och vi tror att det beror på gruvan eftersom sånt inte hände innan gruvan var igång, säger Lufungulo.

Gruvföretaget förstärkte dammen efter rapporterna om dödsfall. Men död fisk fortsätter att flyta upp på flodbankerna.

Lufungulo säger att 18 av hans boskap har dött. Han fick motsvarande tusen dollar i ersättning från Geita. Men gruvbolaget sa sig inte ta på sig något ansvar för det hela, utan hävdade att man bara ville agera som en god granne.

De lokala myndigheterna har meddelat byborna att de inte ska dricka eller bada i vattnet från floderna i närheten av gruvan, och att de inte bör skörda grödor i närheten.

Tundu Lissu, advokat för Lawyers Environmental Action Team, LEAT, säger sig ha varit orolig för gruvans påverkan på näraliggande byar och Victoriasjön länge.

Redan 1999 skrev han en rapport som varnade för att gifter skulle kunna läcka ut och förgifta vattnet i närheten.

– Beskrivningen av dödsfallen och de andra hälsoproblemen stämmer överens med symptomen på cyanidförgiftning, säger han.

– Myndigheterna har inte lyckats skydda sin befolkning. Och företagen – vars aktier finns på alla världens aktiebörser – profiterar på förstörelsen.

Det nationella miljörådet är däremot mindre säkert på att det är gruvdriften som ligger bakom problemen. Enligt miljörådets generaldirektör, Esther Kerario, har proverna i området, vars svar hittills inte släppts officiellt, pekat på höga nivåer av bekämpningsmedlet Thiodan.

– Men Thiodan används inte i detta område, så vi är inte säkra på vad som orsakat dödsfallen. Men om det visar sig att gruvan är orsaken kommer allvarliga åtgärder att vidtas, säger hon.

Geitagruvans huvudkontor i Dar es Salaam vill inte lämna några kommentarer innan provresultaten offentliggjorts.

(010508)

.

Danielle Knight

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *