Indonesien: Skola lär barnarbetare om deras rättigheter

000623 (IPS) – De senaste åren har antalet barnarbetare ökat i Indonesien. Därför har den icke-statliga organisationen Kompak startat alternativa skolor för barn som arbetar.

På grund av landets ekonomiska kris tvingas fler och fler barn börja arbeta. Idag finns ungefär 6,5 miljoner barnarbetare i Indonesien.

Kompak, Stiftelsen för Indonesiens barnarbetare, erbjuder en alternativ utbildning som är anpassad till dessa barns behov.

Utifrån barnens egna önskningar om en plats där de kan studera, leka och träffa andra barn på fritiden, har Kompak byggt fyra öppna hus i Tangerangs industriområden Bogor och Bekasi.

Här ges lektioner två timmar på eftermiddagen från måndag till fredag. Till skillnad från barn som går i vanlig skola lär sig de här barnen om arbetsmarknadslagstiftning och FN:s konvention om barns rättigheter, engelska samt Bahasa Indonesia, det officiella språket i Indonesien.

– Eftersom de arbetar måste de lära sig vilka lagar som finns och vad de har för rättigheter. Om vi följde de metoder man använder i vanliga skolor skulle barnen dessutom bli uttråkade, säger Rostyline Munthe, VD vid Kompak.

– Barn arbetar under värre förhållanden än vuxna, eftersom de inte har någon möjlighet att förhandla, tillägger Munthe.

Enligt indonesisk lag får barn under 18 år inte arbeta mer än fyra timmar per dag. Föräldrarna måste ge sitt tillstånd och de har rätt till samma lön som vuxna arbetare.

Företagen måste dessutom tillhandahålla särskild utbildning för barnen.

Förutom de nationella lagarna har regeringen ratificerat den internationella arbetsorganisationens, ILO:s, konventioner som reglerar barnarbete. Men trots detta arbetar många barn inom farliga yrken, till exempel med fiske eller i kemiska fabriker. De får inte heller den utbildning de har rätt till.

Arist Merdeka Sirait, chef för den oberoende nationella kommissionen för skydd av barn, menar att Indonesien inte har implementerat de konventioner som de ratificerat. Ratificeringen har enligt Sirait gjorts bara för syns skull i internationella politiska sammanhang.

De flesta barnarbetare hinner inte gå regelbundet i Kompaks skolor. De är tvungna att jobba övertid för att tjäna pengar.

– Föräldrarna tycker att det är bättre att barnen arbetar eftersom det ger mer pengar än att gå i skola, säger Munthe och tillägger att de barn som kommer till skolan ofta är trötta och utarbetade.

(000622)

.

Richel Dursin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *