000316 (IPS) – Indien har fått en miljonnya miljonärer under 1990-talet. Den indiska ekonomin växer med sexprocent varje år, och aktiemarknaden fördubblas årligen. Menboomen inom finanssektorn avspeglar inte den indiska ekonomin i stort.
Samtidigt som börsen slår ständigt nya rekord har 56 miljoner människor sjunkit ner under fattigdomsgränsen. Deras levebröd, det indiska jordbruket, har stagnerat. Medan vissa delar av industrin, som IT-sektorn, går på högvarv, sjunker lönsamheten inom många andra, exempelvis byggbranschen. Tjänstesektorn utgör nu halva ekonomin, varav en tredjedel utgörs av försvaret och statsförvaltningen.
Sparandet och investeringarna har sjunkit med tre procentenheter och statens slöseri är värre än någonsin. Dess utgifter överstiger intäkterna med 3,9 procent av BNP.
Underskottet i skatteintäkter för centralregeringen och delstatsregeringarna uppgår till nio procent av BNP. Varje indier har skulder på 50 procent mer än deras inkomster om den indiska statsskulden slås ut på varje invånare.
1991 omstrukturerade Indien radikalt ekonomi och började följa det nyliberala programmet. Det har slagit hårt mot landets många fattiga. Staten har gjort stora nedskärningar inom jordbruksutvecklingen och dragit ned på anti-fattigdomskampanjer och hälso- och sjukvård.
Inkomstökningarna inom jordbruket, där 70 procent av indierna arbetar, har sjunkit till 1,8 procent jämfört med 3,1 procent på 1980-talet.
Samtidigt som lyxkonsumtionen ökar bland den övre medelklassen, ökar också spädbarnsdödligheten bland de fattiga. Det gäller även delstater med väl utbyggda sociala skyddsnät, som Kerala och Maharashtra.
Priset på det ris och vete som staten distribuerar till fattiga bönder höjdes nyligen med 68 procent i ett enda slag på inrådan av Internationella valutafonden, IMF.
Samtidigt höjdes anslagen till Indiens redan höga militära budget med 28,2 procent – den högsta enskilda höjningen på mycket länge. I dag är den militära budgeten 68 procent högre än den statliga och privata utbildningsbudgeten tillsammans.
För att klara statens finanser har regeringen beslutat att sälja ut statliga industrier till ett värde av 21,9 miljarder kronor.
Den stora tillväxten inom den finansiella sektorn ger sken av att Indiens ekonomi går mycket bra. Men vinsterna har endast fördelats till ett fåtal rika, mestadels inom den nya IT-sektorn. Sedan mitten av 1990-talet har tillväxten inom denna sektor skapat en klass av nyrika finansvalpar i Indiens största städer.
Ett par exempel: en nyutexaminerad elev från de prestigefyllda ekonomiska skolorna får omkring en miljard kronor om året i ingångslön och bilförsäljningen har ökat med 30 procent årligen under denna tid.
Denna sneda tillväxt kan inte fortsätta. Förr eller senare kommer bubblan att spricka och de stora regionala och klassmässiga skillnaderna mellan människorna i Indien kommer att komma upp till ytan.
(000316)
.

