990823 (IPS) – Texas toppar den icke smickrande listan över de mest förorenade platserna i Nordamerika. På andra plats har den kanadensiska provinsen Ontario seglat in. Det visar statistisk från det nordamerikanska frihandelsavtalet, Nafta.
På tredje och fjärde plats ligger två delstater i USA – Louisiana och Ohio. Ontario är den största och mest folkrika provinsen i Kanada. Delar av miljörörelsen hävdar att det är Ontarios konservativa regerings fel att staten klättrat på listan. Regeringen har praktiskt talat avvecklat provinsens miljöskyddsdepartement sedan 1995, anser de.
Undersökningen är gjord av Kommissionen för miljösamarbete, CEC. Enligt den ligger hälften av Kanadas 50 företag som förorenar mest i Ontario, bland annat Co-Steel Lasco i Whitby och Inco i Sudbury.
Provinsen Ontarios premiärminister Michael Harris förnekar påståendena om att det är hans regering som är ansvarig för utsläppen. Han menar att undersökningen bygger på gammal statistik. Men CEC säger att de byggt rapporten på de färskaste uppgifter som finns tillgängliga.
CEC upprättades under Nafta för att utvärdera hur miljön påverkades av frihandelsavtalet. Miljörörelsen var mycket kritisk när Nafta startades eftersom de fruktade att avtalet skulle leda till att Kanada frångick sina miljöskyddslagar för att harmoniera med lagarna i USA.
Enligt CEC-rapporten har den totala föroreningen orsakad av industrier i Kanada och USA gått ner 2,3 procent under 1996, jämfört med 1995. En nedåtgående tendens märks även i kommissionens två tidigare rapporter.
De företag som står för de värsta föroreningarna i Ontario ligger i vissa av de mest isolerade områdena i Nordamerika. Ett par exempel: Pappersfabrikerna i norra delen av provinsen förorenar luften med svavel och släpper ut miljontals liter förorenat vatten i älvar och floder varje år och Incos smältverk i Sudbury anses orsaka det sura regn som förstört många insjöar hundratals kilometer från stålverket.
(990823) .

