011109 (IPS) – Två mexikanska miljöaktivister som enligt Amnesty International var samvetsfångar frigavs på torsdagen av Mexikos president Vicente Fox.
När han tillkännagav att Rodolfo Montiel och Teodoro Cabrera hade släppts fria, sa Fox att beslutet var en följd av hans regerings löfte om att förbättra respekten för de mänskliga rättigheterna. Fox tog över presidentposten i december förra året.
Montiel och Cabrera är bönder och de bildade en miljögrupp för att bekämpa kommersiellt skogsbruk i bergsområdena i den sydliga delstaten Guerrero. De greps i maj 1998 av armén. Enligt deras advokater torterades de, och tvingades att erkänna påhittade anklagelser om narkotika- och vapeninnehav. De dömdes till sex respektive tio års fängelse.
Under sin tid i fängelse fick de båda ta emot flera utmärkelser, bland annat det prestigefyllda Goldman-priset för miljöarbete.
Enligt andra miljö- och människorättsaktivister var frisläppandet kopplat till de internationella protesterna mot mordet på människorättsjuristen Digna Ochoa. Hon mördades på sitt kontor i Mexico City den nittonde oktober.
Ochoa företrädde Montiel och Cabrera i inledningen av rättsprocessen mot dem, och hon hade fått ta emot ett antal dödshot.
Miguel Agustín Pro Juárezs människorättscenter, som Ochoa arbetade för, beskyller militären och affärsintressen med kopplingar till timmerindustrin för mordet.
– Med hänsyn till anmärkningar från olika sociala organisationer, synpunkterna från FN:s arbetsgrupp om summariska fängelsestraff, och de två männens hälsotillstånd, har jag gett order om att de ska släppas fria, sa Fox vid en presskonferens på torsdagen
Efter mordet på Ochoa fick Foxs regering motta ett antal fördömanden av mordet, inklusive uttalanden från det amerikanska utrikesdepartementet och från EU.
Den internationella uppmärksamheten kring mordet väckte också förnyad uppmärksamhet på Montiel och Cabreras fall.
(011109)

