Thailand grep och utvisade burmesiska demokratiaktivister

020826 (IPS) – För bara några månader sedan var Burma och Thailand i luven på varandra, men nu verkar det som om Thailand har bestämt sig för att blidka den burmesiska diktaturen genom att gripa och skicka tillbaka burmesiska dissidenter.

Gränsen mellan de båda länderna stängdes den 22 maj, efter militära sammanstötningar i gränsområdet.

Men nu oroar sig många för att den thailändska regeringen riskerar sitt rykte som en fristad för de som flyr från förtryck genom att försöka vara den burmesiska regimen till lags.

– Att tillfredsställa militärjuntan är viktigt för den thailändska regeringen, och de är beredda att offra vår politik när det gäller mänskliga rättigheter, säger Sunai Phasuk vid människorättsgruppen Forum-Asia.

Det var på tisdagen i förra veckan som de thailändska myndigheterna samlade ihop 31 burmeser i provinsen Kanchanaburi, och hävdade att de var illegala invandrare.

En del av dem tillhörde oppositionsledaren och nobelpristagaren Aung San Suu Kyis parti, Nationalförbundet för demokrati.

Två dagar efter det att de gripits återfördes de 31 till Burma.

Kraisak Choonhavan, ordförande i utrikespolitiska kommittén i Thailands senat, säger att Thailand bistår brott mot de mänskliga rättigheterna genom att skicka tillbaka dissidenter till Burma.

Burma har under lång tid bett den thailändska regeringen att slå ner på dissidenter som lever i exil i Thailand, men skillnaden den här gången är den thailändska regeringens svar, förklarar Sunai.

– Burma ser de här människorna som fiender. De säger att Thailands humanitära politik är fientlig. De har de sagt under tio år, men de tidigare thailändska regeringarna har inte blivit lika hårt pressade av kraven från Burma.

Men kritikerna menar att den thailändske premiärministern Thaksin Shinawatra nu har svalt den burmesiska militärjuntans bete. Gripandena i förra veckan har skapat oro bland de tusentals burmesiska aktivister som finns i Thailand, och en del burmesiska oppositionella grupper har tillfälligt stängt sina kontor i Thailand.

Till och med Aung San Suu Kyi, som vanligtvis är försiktig när det gäller att kritisera Thailand, uttalade sig kritiskt efter gripandena.

– Det är inte lämpligt att slå till mot dissidenter och demokratiaktivister om de inte har brutit mot någon lag, sa hon till den thailändska tidningen Irrawaddy.

Och enligt andra bedömare tycks regimen i Burma testa Thailands burmapolitik under Thaksin.

När spänningen mellan de bägge länderna var som störst, i maj, började de statligt kontrollerade medierna i Burma att referera till historiska militära strider mellan länderna. Burma införde också en bojkott av thailändska varor.

Thaksins inställning kan leda till att gränsen snart öppnas igen, men kritikerna menar att hans politik bara leder till kortsiktiga vinster eftersom den undergräver Thailands framtida ställning, när militärdiktaturen i Burma upphör.

– Thaksin försöker tillfredsställa Burmas diktatorer och det har redan upprört Suu Kyi, som snart kommer att vara landets demokratiska ledare. Thaksin gör det sämsta han kan göra. Han har retat både de nuvarande härskarna och Burmas framtida ledare, säger Sunai Phasuk.

(020826)

.

Johanna Son/Chayanit Poonyarat

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *